EIOPA: a biztosítóknak és nyugdíjalapoknak éberen kell figyelniük a geopolitikai és makrogazdasági kockázatokra
2025.07.08

Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatási Nyugdíjhatóság (EIOPA) közzétette 2025. júniusi pénzügyi stabilitási jelentését, amely átfogó képet nyújt az európai biztosítási, viszontbiztosítási és nyugdíjpénztári szektor aktuális állapotáról a jelenlegi, kiszámíthatatlan gazdasági környezetben.

A jelentés szerint a szektorok továbbra is stabilak, erős tőkehelyzetük megtartása mellett. Ugyanakkor fokozott figyelmet igényelnek az árfolyam-ingadozások, a kamatkörnyezet változásai, valamint a részvénypiacok értékelésével kapcsolatos kockázatok. A geopolitikai feszültségek – különösen a kiberbiztonságot érintő dimenziójuk – szintén olyan tényezők, amelyek szorosabb követést igényelnek.

Az európai makrogazdasági környezet egyre érzékenyebb, mivel a korábbi nemzetközi megállapodások és együttműködési formák nyomás alá kerültek, miközben a globális kereskedelmi és védelmi struktúrák jelentős átalakuláson mennek keresztül.

Változó világgazdaság, ingadozó piacok

A globális együttműködés jövőjét övező bizonytalanság és a kereskedelmi korlátozások bevezetéséről szóló, kiszámíthatatlan bejelentések komoly volatilitást eredményeztek a részvénypiacokon és a devizaárfolyamokban. Az amerikai vámintézkedések várható hatásai miatt a kamatfelárak újraszabályozódtak, miközben a hosszú lejáratú kamatok továbbra is magasak.

2025 tavaszán az amerikai dollár gyengült több devizával – köztük az euróval – szemben, míg az európai hozamok márciusban emelkedtek, válaszul a német kormány nagyszabású védelmi és infrastrukturális kiadási programjára.

A geopolitikai feszültségek közepette a kiberkockázatok is jelentősek maradnak – a hálózatleállások és a zsarolóvírusos támadások továbbra is a leggyakoribb fenyegetések közé tartoznak. A természeti katasztrófák szintén nyomást gyakorolnak a biztosítókra.

Alapjaiban továbbra is erős a szektor

A biztosítók tőkehelyzete a Szolvencia II szabályozási keretben továbbra is stabil, még ha enyhe csökkenés is tapasztalható az előző évhez képest. Az életbiztosítók tőkemegfelelési mutatója (SCR) 2024 végén 230% volt, szemben a 2023 utolsó negyedévében mért 246%-kal – főként az év közbeni enyhe kamatcsökkenés miatt. A vegyes, nem-életbiztosítási és viszontbiztosítási szegmensek esetében is csökkenés történt, sorrendben 216%, 214% és 223%-ra.

A nem-életbiztosítási díjbevétel 2024-ben 8,2%-kal nőtt éves összevetésben, meghaladva a megelőző év növekedési ütemét. Az életbiztosítási ágazat még nagyobb bővülést mutatott: a teljes díjbevétel 13,8%-kal emelkedett, elérve a 758 milliárd eurót. Az üzletág technikai pénzárama ismét pozitív tartományba került, ami részben a lakossági megtakarítások élénkülésével és a csökkenő inflációval magyarázható.

A szektor jövedelmezősége is javult: az eszközarányos megtérülés 0,7%-ra emelkedett (szemben az előző évi 0,6%-kal), míg a saját tőkére vetített megtérülés 9,3%-ra nőtt 8,0%-ról. A befektetések teljesítménye továbbra is kedvező, de a bizonytalan piaci környezetben a prudens megközelítés továbbra is indokolt.

A kontinens viszontbiztosítói megerősítették mérlegeiket, a szektor átlagos tőkemegfelelési mutatója 2024 végére 235%-ra nőtt (223%-ról). Ugyanakkor globális jelenlétük és többdevizás működésük miatt folyamatosan figyelemmel kell kísérniük a kereskedelmi korlátozások lehetséges hatásait.

A foglalkoztatói nyugdíjpénztárak pénzügyi helyzete is kedvezően alakult: az általuk kezelt vagyon gyorsabban nőtt, mint a kötelezettségeik, így a szektor összességében erősödött.

Kockázatkezelés és eszközallokáció

A biztosítók és nyugdíjalapok aktívan alkalmazzák a derivatív ügyleteket kamatkockázat és devizaárfolyam-ingadozás fedezésére. A kapcsolódó fedezeti pozíciók likviditási hatása eltérő lehet, és akár ki is egyenlíthetik egymást – például 2025 tavaszán az euró erősödése és a kamatlábak emelkedése esetén.

A befektetések szerkezetét tekintve a biztosítói portfóliók közel kétharmadát alacsony kockázatú, fix kamatozású eszközök alkotják, amelyek védelmet nyújtanak a piaci értékelések visszaesése ellen. A részvények aránya 21,7%, ezen belül az amerikai részvények adják a teljes részvényportfólió egynegyedét. A nyugdíjalapok esetében még hangsúlyosabb az amerikai kitettség – részvénybefektetéseik több mint fele irányul az USA piacára, legyen szó vállalati vagy államkötvényekről.

Bár a vámintézkedések elsősorban árukra vonatkoznak, a globális kereskedelem zavarai közvetett módon mind a biztosítókra, mind a nyugdíjalapokra hatással lehetnek.