Hazai vállalkozásoknak is fel kell készülni egy no-deal Brexitre
2019.04.08
Számolni kell egy április 12-i megállapodás nélküli brit kilépéssel.

A brit parlament alsóháza továbbra sem képes többségi támogatással rendelkezõ forgatókönyvet kialakítani az ország rendezett kilépésére az Európai Unióból, így továbbra is számottevõ az esélye annak, hogy jövõ pénteken az ország megállapodás nélkül zuhan ki a közösségbõl. Ennek kockázataira mindenképpen célszerû elõre felkészülniük azoknak a hazai vállalkozásoknak, amelyek gazdasági kapcsolatban állnak a szigetországgal – hívta fel a figyelmet Hegedüs Sándor a BDO Magyarország adótanácsadási üzletágának adóigazgatója.

Átmenet nélküli kilépés esetén az export-import-vámszabályok azonnal hatályba lépnek, ennek pedig komoly gyakorlati adó- és vámügyi következményei lesznek, például:

  • Ha egy brit kereskedelmi kapcsolatokkal rendelkezõ cég eddig vámhatóságot érintõ tevékenységet nem folytatott, annak speciális azonosítót, úgynevezett EORI számot kell igényelnie, különben nem vehet részt vámigazgatási eljárásban, így a kereskedelmi kapcsolatait is szüneteltetnie kell.
  • Ha egy magyar webáruház az Egyesült Királyságba van bejegyezve, számolnia kell azzal, hogy ott fenntartott készletrõl értékesítés esetén vámköltségek és 27 százalékos magyar áfa is rakódhat az áru értékének függvényében.
  • A vámjoggal kapcsolatos, az Egyesült Királyságban kiadott határozatok, engedélyek az EU tagállamokban érvényüket vesztik
  • A 2018-ban a magyar adóalanyok által megfizetett brit áfa visszaigénylési kérelemének elektronikus benyújtását is célszerû április 12 elõtt megtenni, mert arra a kilépést követõen már nem lesz mód
  • A vámügyletekhez célszerû lesz a közvetett vámügynökököt alkalmazni, így a legtöbb esetben mentesülni lehet az import áfa finanszírozásától is. Az import során a vámolás sokszor már az EU másik tagállamában megtörténik, ilyenkor akár mellõzhetõ az import áfa megfizetése, azonban ekkor – szemben a hazai vámkezeléssel – az EKAER bejelentés lesz megkerülhetetlen
  • A közösségen belül olyan jól bevált és szívesen alkalmazott megoldások, mint a vevõi készlet, a háromszög, vagy láncügyeletek is új megközelítést igényelhetnek a késõbbiekben, amennyiben az ügyletek kiinduló, vagy végpontja az Egyesült Királyságban lesz.
  • Pozitív hatásként ugyanakkor a kilépést követõen brit magánszemélyek számára nyújtott egyes szolgáltatások esetén a késõbbiekben már nem kell magyar áfát felszámítani. Ilyenek például a reklámszolgáltatások, az adatfeldolgozás és információközlés, a tanácsadási tevékenység, és egyes pénzügyi szolgáltatások

 

SZJA és TB

  • Az Egyesült Királyság Európai Unióból történõ kilépése a személyi jövedelemadóval kapcsolatos kötelezettségekre nem gyakorol hatást. A kettõs adóztatást elkerülõ egyezmények továbbra is alkalmazandóak lesznek.
  • A kilépési idõponttól kezdõdõen ugyanakkor a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló rendeletek az Egyesült Királyságban érvényüket vesztik – vagyis az uniós állampolgárokat többé nem illetik meg automatikusan ugyanazok az ellátási jogok, amelyeket a brit állampolgárok is alanyi jogon élveznek.