Ezért tartja a többség otthon a megtakarításait
2019.04.30
A legtöbben szükség esetére otthon tartják megtakarításaikat, vagy éppen keveslik a félretett pénzüket ahhoz, hogy befektessék azt. Az egyes megtakarítási termékeket az emberek nagy része legfeljebb hallomásból ismeri – írja a vg.hu.

Az OTP Bank Öngondoskodási Index felmérése évek óta vizsgálja a lakosság készpénz felhalmozásának mértékét és okait. A legfrissebb adatokból jól látszik, hogy a tavalyi évben nõtt a legnagyobb mértékben – csaknem 10 százalékponttal, 41 százalékra – a legalább idõnként otthon tartott pénz aránya.

Az egyre több, „párnacihában” tartott pénz mögött változatos motivációk húzódnak meg: a megkérdezettek többsége (88 százalék) azért tartja otthon részben vagy egészében a megtakarításait, hogy az kéznél legyen, ha szükséges.A második legnépszerûbb indok (68 százalékkal) az, hogy túl kicsinek tartják a megtakarításra szánt összeget ahhoz, hogy befektessék.

Nem ismerik a befektetési termékeket

Az egyes megtakarítási termékek ismertségét vizsgálva jól látszik, hogy a bankkapcsolattal rendelkezõ ügyfelek jelentõs része nem ismeri jól a különbözõ befektetési formák sajátosságait.

Az Öngondoskodási Index felmérésben megkérdezettek kétharmada legfeljebb hallomásból ismeri az állampapírt, 60 százalékuk van így a betétszámlával, és közel ennyien a takarékszámla és a megtakarítási számla fogalmaival. A részvényekrõl pedig a lakosság mindössze 6 százalékának van csak mélyebb tudása saját bevallása szerint.

A hosszú távú megtakarítások mértéke évrõl évre csökken, az idõskori megélhetést a legfrissebb adatok szerint inkább az államra bíznák a megkérdezettek, ennek megfelelõen 86 százalékuk nem tud spontán, név szerint említeni egyetlen nyugdíjcélú megtakarítási formát sem.