Az európaiak egészségét kockáztatja a klímaváltozás
2019.06.06
A klímaváltozás közvetlen és közvetett egészségügyi kockázatokkal jár: ilyen a hõség és a légszennyezés miatti elhalálozás, a nyugat-nílusi és a dengue-láz vagy a rendkívül allergén parlagfû további terjedése, de az is, hogy hõhullámok idején még aludni sem lehet rendesen. Mit lehet tenni? Az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének (EASAC) javaslatait az MTA összegezte.

Az EASAC jelentés apropóját az adja, hogy amennyiben az üvegházgáz-kibocsátás a jövõben a mai trendek szerint alakul, az évszázad végére több mint 3 Celsius-fokkal magasabb lesz az átlaghõmérséklet, mint amennyi az iparosodás elõtt volt. A melegedés jóval inkább érezhetõ lesz a szárazföldön, mint az óceánon. Európában az arktiszi és a mediterrán térség a legsérülékenyebb a klímaváltozás szempontjából, de a hatások és következmények az egész kontinenst érintik. 

A súlyosbodó egészségügyi kockázatok a következõk:

  • Gyakoribbak a hõhullámok, a szélsõséges idõjárási jelenségek (árvíz és szárazság), fokozódik a légszennyezés (például az erdõtüzek miatt), több allergén kerül a levegõbe.
  • Bizonytalanabbá válik az élelmiszer-ellátás.
  • Erõsödik a kényszermigráció.

A hõhullámok (és a szélsõségesebb idõjárás miatt az elhúzódó kemény fagyok) közvetlenül és elsõsorban az idõseket, a betegeket, a gyermekeket, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedõket, a kórházban fekvõ vagy otthon ápolt embereket érintik. A kockázatokat fokozza a társadalmak elöregedése és a bõvülõ nagyvárosokban erõsödõ városi hõsziget-jelenség. A hõstresszt a magas páratartalom is erõsíti. A hõség emellett zavarja az alvást, a dehidratáció fokozza a vesekõ kialakulásának kockázatát, rontja a kognitív és fizikai képességeket.

Az emberiség körülbelül 30%-a már jelenleg is olyan vidékeken él, ahol a napi felszíni hõmérséklet és a relatív nedvesség növeli a halálozási rátát. Amennyiben drasztikusan csökkentjük az üvegházgáz-kibocsátást, 2100-ra akkor is 48%-ra nõ az ilyen kedvezõtlen környezetben élõk aránya. Amennyiben pedig fokozzuk üvegházgáz-kibocsátást, az emberiség háromnegyede, 74%-a fog ilyen vidékeken élni a század végén.

A melegedõ klíma miatt Európában új betegséghordozók jelennek meg. Ilyen az ázsiai tigrisszúnyog (Aedes albopictus) nevû moszkitó, amely számos vírus: az agyvelõgyulladás, a Chikungunya-láz, a dengue-láz, a nyugat-nílusi láz, a sárgaláz vírusa és a Zika-vírus hordozója. A tigrisszúnyog egyre inkább terjed Európában, a következõ évtizedben várhatóan Nyugat-Európa túlnyomó részén is elõ fog fordulni.
Az EASAC elemzése szerint a legfontosabb a klíma stabilizálása és az üvegházgáz-kibocsátás korlátozása. A kutatók szerint a megoldások elérhetõk, és nagyon sokat lehet tenni már a mai tudásunk alapján is, azonban mindehhez politikai akarat szükséges.

Az EASAC megoldási javaslatai közé tartozik: 

  • A „szénmentes” gazdaság kiépítésével több százezer olyan korai halálozás lenne elkerülhetõ, amelyek mögött a légszennyezés áll.
  • Az egészségesebb, fenntarthatóbb táplálkozás az üvegházgáz-kibocsátást is csökkenti.
  • A klímavédelem egyben a fertõzõ betegségek terjedésének korlátozását is jelenti.
  • Ha bizonyítékokat szolgáltatunk arra, milyen egészségügyi hatásai vannak a klímavédelmi intézkedéseknek, akkor ez elõsegítheti a gyors üvegházgáz-csökkentést is.