A háztartások anyagi jólétének egyik mérõszáma az egy fõre jutó egyéni fogyasztás (Actual Individual Consumption, AIC). Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) elõzetes becslései szerint 2018-ban meglehetõsen nagy volt a szórás az egyes tagállamok AIC mutatói között, amely az EU átlaghoz képest 56-132%-os intervallumban mozgott.
Összesen 10 országban haladta meg az egy fõre jutó egyéni fogyasztás az EU átlagát. Luxemburg áll a lista élén, ahol 32%-kal többet fogyasztanak az egyének az EU átlagánál. Ezt követi Németország nagyjából 20 százalékos többlettel, majd Ausztria, Dánia, az Egyesült Királyság, Hollandia, Finnország, Belgium, Svédország és Franciaország, ahol nagyjából 5-15%-kal magasabb az egy fõre jutó fogyasztás az uniós átlagnál.
Tizenkét olyan ország van, ahol az AIC értéke maximum 25%-kal marad el az uniós átlagfogyasztástól. Olaszországban, Cipruson, Írországban, Spanyolországban és Litvániában az EU-átlagtól legfeljebb 10%-kal elmaradó az egy fõre jutó egyéni fogyasztás értéke. Csehország, Portugália és Málta esetében 10-20%-kal alacsonyabb az AIC, Lengyelország, Szlovénia, Szlovákia és Görögország állampolgárai pedig átlagosan 20-25%-kal kevesebbet fogyasztanak egyéni szinten.
Hat tagállamban, köztünk hazánkban is ugyanakkor több mint negyedével kevesebbet fogyasztanak az egyének: Észtország 26% -kal, Lettország és Románia 30% -kal, míg Magyarországon és Horvátországban 36-37%-kal, Bulgáriában 44%-kal alacsonyabb az egy fõre jutó egyéni fogyasztás az EU átlagánál.