A kapott eredményeket – melyek az elvárások szerint segítik a további együttmûködést a munkavállalók és a munkáltatók képviselõi, a kormányok és az uniós intézmények között – beépítik majd a készülõ foglalkoztatási csomagba. A konzultáció emellett hozzájárul azoknak a specifikus szerkezetátalakítási intézkedéseknek a meghatározásához is, amelyek elõsegíthetik a foglalkoztatási és szociális kihívások kezelését, továbbá segíthetik az európai cégeket versenyképességük javításában az innováció által és a változáshoz való gyors, de zökkenõmentes alkalmazkodás révén.
A szerkezetátalakítás az üzleti élet velejárója, és egyike azon jelentõs lehetõségeknek, amelyek segíthetik egy vállalat versenyképességének megõrzését. A gazdasági és pénzügyi válság következtében a cégekre különösen nagy nyomás nehezedett: 2002 és 2010 között az Európai Szerkezetátalakítási Figyelõ több mint 11 000 szerkezetátalakítást regisztrált, melynek során minden egyes új munkahely megteremtését csaknem két leépítés kísérte (arányszámuk 1,8:1 volt). A 2008–2010 közötti idõszakban ez az arány 2,5:1-re nõtt. Számos vállalat, illetve munkavállalóik innovatív eszközökkel próbálták megfékezni a leépítések ütemét. E folyamatban fontos szerepet töltöttek be a szociális partnerek is. A kezdeményezések közé tartozik a munkaidõ szabályozása, a fokozott szociális párbeszéd, a kiigazítási intézkedések vagy az állami foglalkoztatási szolgálatok intervenciója. Mindezen erõfeszítések azonban veszíthetnek hatékonyságukból, ha a kereslet tartósan alacsony marad.
Andor László, a foglalkoztatásért, a szociális ügyekért és a társadalmi összetartozásért felelõs uniós biztos az új zöld könyv bemutatáskor így fogalmazott: „Annak érdekében, hogy a jövõben megfelelõbben reagálhassunk, jobban meg kell értenünk azokat az okokat, amelyek hatására bizonyos intézkedések egyes országokban vagy ágazatokban a válság idején sikeresnek bizonyultak. Meg kell vizsgálnunk, hogy bizonyos intézkedések – így például a csökkentett idejû munkavégzés – hogyan használhatók fel az elkövetkezõkben minden bizonnyal jelentkezõ kihívások kezelésére.” Hozzátette továbbá: „Keressük a legjobb módját annak is, hogy miként jelezhetõk elõre a jövõbeli foglalkoztatási és szaktudásbeli igények, mindenekelõtt az új kihívások, valamint a tagállamokban egyre növekvõ társadalmi egyenlõtlenségek tükrében. Végül, de nem utolsósorban választ keresünk arra is, hogyan korlátozható a szerkezetátalakítások társadalmi hatása.”
A biztos hangsúlyozta azt is, hogy az Európai Unió kész segítséget nyújtani és támogatni a tagállamokat a kohéziós politikán keresztül, különösen az Európai Szociális Alap, illetve az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap révén.
Mirõl szól a zöld könyv?
A zöld könyv számos kérdést felvet. Mindenekelõtt az alábbi témákra összpontosít:
- A válságból leszûrhetõ tanulságok: megfelelõk-e a jelenlegi szakpolitikai intézkedések és gyakorlatok? Melyek a siker tényezõi és a jövõbeli kihívások? Hogyan mûködött a csökkentett idejû munkavégzés gyakorlata a válság idején, és hogyan sikerült megbirkózni a tartósan gyenge kereslettel?
- Gazdasági és ipari kiigazítás: melyek a vonatkozó keretfeltételek és a meglévõ bevált gyakorlatok a finanszírozáshoz való hozzáférés terén a strukturális kiigazításhoz társuló intézkedésként?
- A vállalkozások alkalmazkodóképessége és a munkavállalók foglalkoztathatósága: egy elõretekintõ megközelítés a legjobb? Szükséges-e a szerkezetátalakításra vonatkozó jelenlegi iránymutatások és az ezek végrehajtását biztosító eszközök aktualizálása?
- Szinergiák létrehozása az ipari változás kontextusában: hogyan javíthatók a szinergiák a vállalatok, helyi hatóságok és egyéb helyi szereplõk között? Hogyan fejleszthetõ a képzés mint a humánerõforrás-kezelés állandó eszköze?
- A regionális és helyi hatóságok szerepe: hogyan ösztönözhetõ a hatóságok támogató szerepe, figyelembe véve a különbözõ nemzeti szokásokat?
- A szerkezetátalakítási mûveletek hatása: mit tehetnek a vállalatok és munkavállalók a szerkezetátalakítási mûveletek foglalkoztatási és szociális hatásának csökkentése érdekében, és milyen szerepet játszanak az állami intézkedések e változások elõsegítése terén?
A zöld könyvet „A 2011-es szerkezetátalakítás Európában” címû bizottsági szolgálati munkadokumentum kíséri, amely az elmúlt néhány évben a változásra és szerkezetátalakításra való felkészülés, illetve az ezek kezelése tekintetében összegyûlt tapasztalatokra épít.
A konzultáció 2012. március 30-ig tart. Ez alatt az idõszak alatt a téma iránt érdeklõdõk e-mailben vagy postai úton továbbíthatják meglátásaikat.