„Elvileg a kátyúkárért az adott útszakasz kezelõje (településen belül az önkormányzat vagy annak fenntartó cége, országúton a Magyar Közút Zrt.) tartozik kártérítési felelõsséggel – tájékoztat Sebestyén László, a Genertel értékesítési igazgatója. – A tapasztalatok szerint azonban a bejelentõk mintegy felének elutasítják a kárigényét. Az elutasítás oka a legtöbb esetben az egyértelmû bizonyíthatóság hiánya. De kizáró ok az adott útszakaszon érvényes sebességkorlátozás be nem tartása is, sõt, az üzemeltetõt már az is mentesítheti a felelõsség alól, ha kihelyezett egy, a kátyúra figyelmeztetõ táblát.”
A bizonyíthatóság érdekében érdemes minél több olyan fotót készíteni (erre ma már a legtöbb telefonkészülék is alkalmas), ami egyértelmûen beazonosíthatóvá teszi a balesetet. Sokat segíthet egy-két szemtanú szerzése, sõt, ha úgy ítéljük meg, hogy az abroncson és a felnin kívül károsulhatott a futómû is, akár rendõrségi jegyzõkönyvet is érdemes lehet felvetetni.
Biztosítási fedezet kátyúkárra is?
Sok utánajárástól kímélheti meg az autóst, ha rendelkezik kátyúkárra is biztosítással: ilyenkor a biztosító kifizeti az autós igazolt kárát, és utólag rendezi el a kártérítést az adott útszakasz kezelõjével.
A casco erre a célra nem alkalmas, mivel a kátyúkárok általában az önrész nagyságát sem érik el. Önálló biztosítás kátyúkár esetére ugyan egyelõre csak egy piaci szereplõ dolgozott ki, kiegészítõ biztosításként azonban már több biztosító is kínál kátyú- és defektbiztosítást: van ahol a kötelezõ mellé köthetõ külön díj mellett, másutt a karambolos töréskárokat térítõ, önrészmentes minicasco-szolgáltatás csomagja egészülhet ki ilyen fedezettel. Egyelõre még az igazi kátyúszezon elején járunk, érdemes tehát autónk biztosítójánál megérdeklõdni, kátyúkárra is kiterjed-e a biztosításunk, és ha nem, milyen feltételekkel terjeszthetõ ki.
2012.01.26
Az idei tél elsõ felét viszonylag enyhe idõjárás jellemezte, ez is az oka annak, hogy egyelõre kevesebb kátyúval találkozunk az utakon, mint tavaly ilyenkor. Az elmúlt hét változékony idõjárása, illetve az újra fagyosra forduló idõ azonban várhatóan hirtelen a többszörösére fogja megnövelni az úthibák számát. Országszerte már most is ezerszámra találhatók balesetveszélyes aszfaltgödrök, amelyeket gyakran a legóvatosabb közlekedéssel sem lehet elkerülni. Mit tehetünk annak érdekében, hogy ilyenkor ne mi magunk fizessük ki a gyakran több tízezer forintra rúgó számlát? Ebben segít eligazodni a Genertel.