Mitõl lehet vonzó a cafeteriában az egészségügyi öngondoskodás?
Elõször is ez a jutatatás teljesen adómentes, ráadásul más cafeteria-elemmel ellentétben, nem csupán évi 500 ezer forintig, hanem korlátlan mértékben vonatkozik rá a kedvezmény. Másodszor, a biztosítók körében máris megindult egy olyan termék- és szolgáltatásfejlesztési folyamat, amely egyre szélesebb és kedvezõbb szolgáltatási kört biztosít a biztosítottak számára. A közelmúltig csupán bizonyos helyzetekre (például mûtéti térítés, kórházi napi térítés az emelt szintû kórházi ellátás után, rettegett betegségek) lehetett úgynevezett összegbiztosításokat kötni (amely vagy fedezte a biztosítási esemény kapcsán a teljes összeget vagy annak csak egy részét).
Az egészségügyi ellátások túlnyomó része azonban a járóbeteg-ellátás körébe tartozik. Az újabb egészségbiztosítási konstrukciók már a szûrés, a járóbeteg-ellátás és a diagnosztika területén található szolgáltatások valós költségeit fedezik, akár felsõ limit nélkül. Eközben a kórházi ellátásban is térítenek egyes kiemelt szolgáltatásokat a megvásárolt csomagtól függõen. Fontos elemük a megelõzés, az éves szûrés, amelynek keretében egy idõpontban számos vizsgálat zajlik le kulturáltan, sorban állás és fizetés nélkül – az ügyfélnek nincs elõfinanszírozási kötelezettsége sem, és a hálapénzzel sem kell foglalkoznia. Ráadásul a csomagok az ügyfél családjára is kiterjeszthetõk, illetve családi csomagengedmények is igénybe vehetõk .
Kedvezõ a cégeknek is
„Ma, amikor a bérek nettó értékének megõrzése is sokszor nehézséget okoz a cégek számára, a munkavállalókat is nehezebb olyan juttatások felé terelni, amelyek nem kvázi-készpénzként funkcionálnak, mint az étkezési, közlekedési és egyéb, a havi rezsit tehermentesítõ hozzájárulások – magyarázza Pászka Zsuzsa, a FBAMSZ elnökségi tagja. – Ám éppen emiatt ez utóbbiakat a munkavállaló gyakorlatilag a bér részeként kezeli, természetesnek veszi. Ezért az egészségbiztosítással hosszabb távon sokkal könnyebb a törõdõ vállalat képét kialakítani, és ezzel a lojalitást növelni a dolgozókban.”
A lojalitás megteremtése mellett szintén fontos elõny a munkáltató számára, hogy az aktív betegségmegelõzés kevesebb kiesõ munkaidõt eredményez.
Egészségpénztári hozzájárulást eddig is sok cég fizetett a dolgozóinak. Nekik az adómentessé vált egészségbiztosítás kedvezõ alternatíva lehet a hasonló célokra alkalmas, ám mintegy 30 százalékos adóvonzattal rendelkezõ pénztárakkal szemben, amelyek ráadásul szintén abba a juttatási körbe tartoznak, ahol összesen évi 500 ezer forintig jár csupán kedvezmény.
A fentebb részletezett szolgáltatási kört kínáló egészségbiztosítások díja értelemszerûen az életkorral változik, egy 30 éves ügyfél számára már havi 6-7 ezer forintért is elérhetõek, ami jelenleg az átlagos CASCO-díj mértékét sem éri el. A csoportosan megkötött biztosítás költsége ráadásul sokkal kedvezõbb az egyéni díjaknál.
„Illúzió volna feltételezni, hogy az egészségbiztosítások egy-két éven belül domináns elemét képezik majd a cafeteria-juttatásoknak. A vállalati cafeteria-rendszerek kialakítása során azonban már most érdemes minden munkáltatónak számolnia ezzel az elemmel is, hiszen számos olyan, fõleg hosszabb távon érzékelhetõ elõnyt biztosít, amelyeket más juttatásokkal nem, vagy sokkal kevésbé hatékonyan lehet elérni” – teszi hozzá a FBAMSZ szakértõje.
2012.02.02
Az idei évtõl a munkáltatók adómentes juttatásként adhatják dolgozóiknak a visszavásárlási értékkel nem rendelkezõ egészségbiztosítást. Noha 2012-ben a munkáltatók gyakran a bérkompenzáció részeként alkalmazzák a cafeteriát – ami miatt az egészségbiztosítás jelenleg nem versenyezhet a készpénz-helyettesítõ juttatásokkal –, számos nyomós érv indokolja, hogy a cégek ezt az elemet is vegyék számításba cafeteria-rendszereik kialakítása során. A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) alábbi elemzése a legfontosabb tudnivalók mellett ezeket az érveket veszi számba.