Mi lesz a családi pótlékkal, a gyessel és a szabadsággal?
2012.05.10
A kormányzati vitaanyag számos intézkedéssel javítaná a gyermekvállalási kedvet Magyarországon. A tervek szerint a magasabb jövedelmûek önként lemondhatnának a családi pótlékról – írja a Napi.hu.

Az „Új baby boom, a középosztály gyermekvallási forradalma\" néven futó dokumentum végére kerültek azok a javaslatok, amelyek a gyermekvállalási kedvet növelnék, javítva a kisgyermekes szülõk jelenlegi szociális és munkerõpiaci helyzetét.

A dokumentum szerint a \"középosztály\" gyermekvállalását eddig az egykulcsos adóval, a családi adókedvezménnyel, illetve a cégek által egyelõre eléggé fanyalogva fogadott \"munkakörmegosztó\" járulékkedvezménnyel próbálta fellendíteni a kormány. A kitûzött cél az, hogy korábban jöjjön az elsõ gyermek, ha pedig többet terveznek, azok is szülessenek meg.

A javaslat szerint nem a gyest, hanem a cafateriát szabnák át úgy, hogy közteher-mentesen adhatna a munkáltató a gyermek napközbeni ellátására vagy háztartási munkára használható utalvány-féleséget. Ismert elem a családi napközik \"felfuttatásának\" terve, újdonság azonban a tgyás, gyed alatt halmozódó szabadság újfajta felhasználhatóságának javaslata, miszerint jogszabály-módosítás után az anya szabadon választhatna, hogy a szabadságot az eddigi módon kiveszi vagy teljes fizetés mellett, munkaidõ-kedvezményre váltja. Ennek valószínûleg sokan örülnének, azonban a rendszerre magukat alkalmatlanná minõsítõ munkáltatók még kevésbé akarnak szülõképes korú nõt alkalmazni.

Szintén örülhetnének a köztisztviselõ kismamák, hogy második, harmadik, többedik gyerek esetén kedvezõbb gyed-számítás léphetne életbe: a közalkalmazottak, köztisztviselõk és egyéb hasonló szolgálati viszonnyal rendelkezõk részére - akiknek jövedelmét jogszabály határozza meg - a második és többedik gyermek szülése esetén is a jogszabály szerinti jövedelem képezné a gyermek szülésével kapcsolatos ellátások alapját, amennyiben ez kedvezõbb, akkor is, ha nem végeztek munkát a két gyermek szülése közben. Ez a gyakorlatban havonta százezres nagyságrendû különbséget is jelenthet a magasabb végzettségû nõk esetében a rendszer elõnyben részesíti azokat, akik több év korkülönbséggel szülnek, mert közben alkalmuk van visszatérni dolgozni.

Vélhetõen külföldi példa alapján került be az a javaslat, ami az anyák fokozatos (részmunkaidõs) munkába állását segítené a gyermek egyéves kora után, például, ha az anya 4 órás munkaidõben dolgozna, akkor 50 százalékos gyesre, gyedre lenne jogosult, de az ellátások folyósítási ideje arányosan meghosszabbodna.

Nagyobb hangsúlyt helyezne a dokumentum az önkéntes nyugdíj-és egészségpéztárak szerepére, ám bankok és biztosítók nélkül: \"El kellene érni, hogy a \"mutualite\" mozgalom független legyen a bankoktól, biztosítótársaságoktól, ahogy azt a törvény elõ is írja. Javasoljuk a félrevezetõ pénztár megnevezés helyett a mutualite (kölcsönösség) kifejezéshez hasonló elnevezés bevezetését, pl. a régi magyar bányászati társládák mintájára társ-segítség, vagy hasonló kifejezést.\"