A béren kívüli juttatások rendszerének idei átalakítása során egészségmegõrzõ szolgáltatásokat (fürdõszolgáltatás, gyógyüdülés, sporttevékenység) csoportosítottak át az egészségpénztáraktól a SZÉP-kártyára. Az elmúlt öt hónap tapasztalatai szerint az intézkedés hatására a pénztártagok teljesen visszafogták a rekreációs szolgáltatások igénybe vételét – írja a Weborvos.hu.
Az egyik pénztárnál a gyógyszerre, a gyógyhatású készítményre és a gyógyászati segédeszközökre kiadott összeg aránya így sohasem látott magasságba, 86 százalékra emelkedett. Ezen belül a patikaszerek is kirívóan magas, 70 százalékos részesedést értek el.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége által most közzétett kutatás azt mutatja, hogy az idei elsõ negyedévben az országban a SZÉP-kártyával lebonyolított forgalom mindössze 56,6 millió forintot tett ki. Összehasonlításul: az egészségpénztári tagok egy átlagos napon 160- 200 millió forintot költenek. A pihenõkártyával ráadásul a három banki kibocsátó egyezõ tapasztalatai szerint elsõsorban vendéglátóhelyeken fizetnek birtokosai. Ilyen körülmények között logikus, hogy az egészségmegõrzõ szolgáltatások nincsenek a fókuszban. A mostani váltás hosszabb távon megbosszulja majd magát, a rekreáció visszaszorulása ugyanis az állami egészségügyi kiadások növekedéséhez vezethet.
Kedvezõtlen a jelenlegi rendszerben az is, hogy a kisebb pénzûek egészségpénztári számlájukon tudtak takarékoskodni az egészségmegõrzõ kiadásokra, a SZÉP-nél viszont a határidõn belül fel nem használt összeg elveszik. Egy olyan réteg szorulhat teljesen ki az egészségügyi öngondoskodásból, amely a leginkább rászorulna erre a lehetõségre.