2020-ig megháromszorozódnak a megújuló energia biztosítások
2013.07.29
A megújuló energia szektorból származó biztosítási díjbevételek – beleértve a hagyományos biztosításokat, a derivatívákat és a strukturlást termékeket – több mint háromszorosára nõhetnek 2020-ig, a mai 1,5 milliárd dollárról, 2,8 milliárd dollárra – derül ki egy friss jelentésbõl.

A Swiss Re megbízásából, a Bloomberg New Energy Finance által készített jelentés a világ vezetõ nap- és szélenergia biztosítási piacait vizsgálta: Ausztráliában, Kínában, Franciaországban, Németországban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban.

A megújuló energia biztosítási piac növekedése mögött több tényezõ húzódik meg, többek között az, hogy megújuló energiával kapcsolatos projektek növekvõ beruházási igényéhez új tõkeforrásra lesz szükség, fõként intézményi befektetõkre, így nyugdíjalapokra és biztosítókra – állítja a jelentésben a Swiss Re.

Ahhoz, hogy az ágazat több tõkét vonzzon, fontossá válik, hogy a megújuló energia beruházások kockázat/hozam profilját közelebb hozzák a kötvény típusú befektetésekéhez. Ez úgy érhetõ el, hogy a megújuló energia eszközök cash flow volatilitását csökkentik – állítja a jelentés.

Egy másik tényezõ a biztosítási piac erõsödése mögött, hogy az offshore szélenergia projektek részesedése egyre nõ, különösen Európában, amely növeli az építési kockázatot. Ezen kockázatok jobb értékelése, és biztosítása javíthatja a projektek megtérülését.

A harmadik tényezõ a kockázat transzfer iránti igény növekedése mögött egész egyszerûen a megújuló energiatermelés növekvõ részaránya az energiapiacon belül.

Ahogy a megújuló energia szektor növekszik, úgy nõ az igény is a biztosítások és egyéb kockázatmegosztási megoldások iránt. 2020-ra, a mintegy 50%-os növekedés a megújuló energiapiacokba több, mint kétszeresére növelheti az igényt a kockázatkezelési szolgáltatások iránt. Az egyes forgatókönyvek függvényében, a külsõ kockázatkezelési szolgáltatásokra fordított kiadások – beleértve a hagyományos biztosításokat, a derivatívákat és a strukturált termékeket – 2020-ig elérhetik a 1,5-2,8 milliárd dollárt a világ hat legnagyobb megújuló energia piacán.

A biztosítás nem csodaszer – véli a Swiss Re környezetvédelmi és árupiaci vezetõje, Juerg Trueb – azonban az építési fázis kockázatainak csökkentésével a megújuló energiával kapcsolatos projektek megtérülése növelhetõ. Ezáltal az ágazat képes lehet a beruházásokhoz szükséges tõkét bevonzani, amellyel a világ energia-mixe fenntarthatóbb alapokra kerülhet.

A Bloomberg New Energy Finance vezetõ közgazdásza, Guy Turner szerint az elemzésbõl kiderül, hogy a kockázatkezelési megoldások iránti kereslet növekedni fog, részben azért, mert a megújuló energia szektor egyszerûen növekszik, részben azért, mert növekvõ bizonytalanság jellemzi az energiapiacokat általában.

Ahogy a megújuló energia piac közelít az érettség fázisába és a mainstream energia ipar részévé válik, úgy kell egyre inkább innovatív ágazattá fejlõdnie, ahol a hozamok kiszámíthatóak és kevesebb a meglepetés.