Növekvõ utasbiztosítási piac: többen engedhetnek meg külföldi nyaralást
2015.07.13
A biztosítók egy része már tavaly is két számjegyû mértékû növekedést tapasztalt az utasbiztosításoknál, és az idén tovább emelkedik a szerzõdések száma és a díjbevétel is - írja a Világgazdaság.hu.

A Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) 8 százalékos díjbevétel-növekedést mért az elsõ negyedévben, vagyis 2,44 milliárd forintot költött el a lakosság a szövetség tagbiztosítóinál utasbiztosításra, és az azóta elindult nyári szezonban sem esett vissza a forgalom az egyes cégek beszámolói szerint. A Generali-csoporthoz tartozó Európai Utazási Biztosítónál (EUB) tavaly 15,7 százalékkal nõtt a díjbevétel, minden negyedik utasbiztosítást náluk kötötték meg, és az idén a várakozások szerint a kötések száma tovább emelkedik.

A Vienna Life-nál tavaly 16 százalékos díjbevétel-növekedést mértek, összesen 820 millió forint lett a társaság utasbiztosításokból származó forgalma, és õk is arra számítanak, hogy az idén tovább emelkedik a volumen egy új, Horvátországgal és vízparti nyaralással kapcsolatos konstrukciónak köszönhetõen. A Köbe is nagyobb forgalmat vár a tavalyinál, a szerzõdések számában és a díjbevételben is 10 százalék körüli növekedésre számítanak. A bõvülés egyik motorja a turisztikai piac bõvülése. „Nõ a kereslet, a lakosság egyre nagyobb része engedheti meg magának ismét a külföldi üdülést” – magyarázza Gorda Zsolt, a Köbe innovációs és termékfejlesztési igazgatója.

A növekedéshez az is hozzájárul, hogy egyre egyszerûbben hozzájuthatnak az ügyfelek az utasbiztosításhoz, mivel az interneten a biztosítók és az alkuszcégek honlapján is lehet szerzõdést kötni, sõt sok biztosító már mobilon, applikációkon keresztül is kínálja a terméket. A Vienna Life szerzõdéseinek a harmada származott tavaly internetes kötésekbõl, ez az értékesítési csatorna bõvül a leggyorsabban. Az EUB-nál is rohamtempóban nõ az internetes szerzõdések volumene, tavaly 30 százalékos bõvülést mértek, a Köbe utasbiztosításainak kilenctizedét elektronikus csatornákon kötik.

A normál biztosítások mellett a kiegészítõk piaca is folyamatosan növekszik. A piaci szereplõk a különféle utazásokhoz más és más csomagokat kínálnak, vannak kifejezetten autós túrákhoz kapcsolódó, asszisztenciát tartalmazó konstrukciók vagy repülõs utakhoz összeállított csomagok, amelyek a poggyász sérülése, késése, járatkésések esetén fizetnek kártérítést. Növekszik az úgynevezett sztornó, vagyis az utazás lemondására szóló biztosítások száma is.

A görögországi és tunéziai események is arra sarkallják az utazókat, hogy kössenek utasbiztosítást. Görögországgal kapcsolatban a leggyakoribb tanács mostanában, hogy megfelelõ mennyiségû készpénzzel induljon el a turista, ezt is ellophatják azonban. Vannak viszont biztosítások, amelyek úgynevezett készpénzsegély-szolgáltatást is tartalmaznak – mondja Horváth Péter, a Mabisz utasbiztosítási bizottságának az elnöke. Probléma esetén a biztosítók megszervezik, hogy Görögországban is hozzájusson az ügyfelük készpénzhez, az EUB például 800 ezer forintos limitig, a QBE Atlasz pedig limit nélkül vállalja ezt.

Tunéziába általában kötnek az utasok biztosítást, mivel utazási irodákkal utaznak, azok pedig rábeszélik õket a védelemre. A biztosítók addig, amíg az ország nem kerül fel a Külgazdasági és Külügyminisztérium nem javasolt célországokat tartalmazó listájára, kínálnak utasbiztosítást az odautazóknak. Arra viszont felhívják a biztosítók a figyelmet, hogy a terrorcselekmények miatt bekövetkezett káresemények kizárt kockázatnak minõsülnek a szerzõdésekben, ezekért nem kötelességük helytállni.