Az idõjárás okozza a legtöbb lakáskárt
2016.03.03
A legnagyobb összegû lakásbiztosítási kárkifizetéseket a vihar okozta károk pótlására, tûz és robbanás, valamint árvízkárokra teljesítette a Genertel. A biztosító elmúlt hat és fél éves statisztikáiból kiderült az is, hogy családi házak esetében a kárkifizetések összege 25 százalékkal haladja meg a lakásoknál kifizetett összegeket.

A Genertel 2009 júniusa -2015.december idõszakban vizsgálta meg a lakás káradatokat. 

Leggyakoribb kártípusok

A lakásbiztosításhoz kapcsolódó összes káresemény 80 százaléka három kártípushoz tartozik: elemi kárhoz (vihar/felhõszakadás, jégverés, földrengés, villám másodlagos hatása, árvíz, vízkár), csõtörés & vezetékes kárhoz, valamint üvegtöréshez.

Ha a káreseményeket tovább boncolgatjuk, akkor jól látszik, hogy Genertel által rögzített káresemények 3 kártípushoz köthetõek:

Lakásbiztosítások: a 3 leggyakoribb kártípus megoszlása

Az elemi károk közül leginkább vihar és felhõszakadást, illetve villámcsapás másodlagos hatásából fakadó káreseményt regisztrált a biztosító.
Káresemények elõfordulása

A Genertel adatai szerint a vizsgált 78 hónapban regisztrált káresemény 57 százaléka a májustól szeptemberig tartó idõszakban történt. A tavaszi és nyári hónapokban bejelentett káresemények 31 százaléka vihar és felhõszakadáshoz, 18 százaléka csõtörés & vezetékes vízkárhoz, 14 százalék villámcsapás másodlagos hatásához, 12 százalék pedig üvegtöréshez kapcsolódik.

Az elmúlt 6 éve adatai alapján 2015 júliusában érkezett a Genertelhez a legtöbb kárbejelentés. Ezek közül a három leggyakoribb káresemény viharhoz (közel 50%), villámcsapás másodlagos hatásához (11%), illetve üvegtöréshez (9%) köthetõ.

Budapest-vidék viszonylatban a fõvárosban regisztrálták a biztosítónál a kárbejelentések 28 százalékát és a teljes kifizetésekbõl is hasonló arányban részesült Budapest (vidék:72%). Ebben az arányban azonban szerepet játszik Budapest , vidékhez képest nagyobb állománysûrûsége.

Kárkifizetések összege

A legnagyobb mértékû kifizetést a vihar okozta károk rendezésére fordította a biztosító; átlagosan 400.000 Ft-ot. Tûz és robbanásnál 320ezer, árvíznél 155ezer, betöréses kár esetén 130ezer Ft, villámcsapás okozta másodlagos kárnál 60ezer, míg felelõsségi kárnál 45 ezer volt az átlagos kompenzáció mértéke.

Családi házak esetében a kárkifizetések összege 25 százalékkal haladta meg a lakások esetében kifizetett összegeket. Sõt; a milliós kárfizetések nagyobb része is a házakhoz kapcsolódik, éppen a leggyakoribb kártípusok kapcsán.

„Az egyes kártípusok esetében elõforduló akár több százezres összegû kifizetések azt jelzik, hogy egy váratlan káresemény gyakran csak nagy nehézségek árán pótolható veszteséget okozhat az ingatlantulajdonosoknak – hívta fel a figyelmet Csikós Dániel, a Genertel vezérigazgatója.

Fontosak a kiegészítõ szolgáltatások 

A Genertel adatai szerint egyre nagyobb azoknak a kifizetéseknek az aránya, amelyek a lakásbiztosítási csomagban szereplõ kiegészítõ szolgáltatásokhoz kapcsolódnak.

Jogvédelem esetén az átlagos kifizetés nagysága 43 ezer forint volt, zárcserék után 12 ezer forint, a fagyasztott élelmiszerek leolvadásakor 10ezer, míg a bankkártya letiltásához kapcsolódó költségek térítésének átlaga 9 ezer forint volt a vizsgált idõszakban.