A fiatal európai felnõttek közel fele még mindig a szüleivel él, és sok esetben nincs is lehetõsége, hogy saját lakásba vagy albérletbe költözzön. Az önálló élet megkezdésének idõpontja az elmúlt évtizedek során Magyarországon is jelentõsen kitolódott.
A „gyernõtt”-jelenség egész Európát érinti: az egyik legátfogóbb, 28 országra kiterjedõ felmérés szerint a még mindig a szüleikkel élõ 18 és 30 év közötti fiatalok aránya 2011-re 48%-ra nõtt (36,7 millió ember).* Az, hogy a fiatal európai felnõttek közel fele él a szüleivel, a gazdasági válsággal párhuzamosan megnövekedett munkanélküliséggel, illetve az ehhez kapcsolható anyagi nehézségekkel is összefügg, de vannak, akik egyszerûen félnek önállósodni, feladni a kényelmet.
Gyermekjövõ: hosszúra nyúlt gyerekkor helyett
Magyarországon is láthatóan kitolódott az önálló élet megkezdésének átlagéletkora: a KSH 2011-es népszámlálási adatai szerint a 20 és 39 év közöttiek közel harmada (31%) lakik a szüleivel*, az Eurostat információi alapján pedig a hazai fiatalok átlagosan 28,7 éves korukban hagyják el a szülõi házat. Összehasonlításképpen ez jóval magasabb, mint a skandináv (20-22 év) és nyugat-európai országokban (24 év), viszont alacsonyabb, mint néhány kelet- és dél-európai országban (29-31 év).* A KSH adatai azt mutatják, hogy Európában a legkevesebb 20-39 éves Dániában él a szüleivel (7,6%), míg a legtöbb Szlovákiában (50,5%).* A TÁRKI elemzése szerint 2008 és 2012 között 56-ról 66%-ra nõtt az otthon élõ 18-34 évesek aránya Magyarországon. Ami a nemeket illeti, a magyar férfiak átlagosan 30, míg a nõk 27 évesen repülnek ki: ebben az is közrejátszik, hogy a lányok általában fiatalabb korukban házasodnak.
A Generali egyik felmérése szerint a legfontosabb megtakarítási célok közt szerepel a gyermekeink továbbtanulásának biztosítása és az otthonteremtésük segítése.* Az idõben elkezdett megtakarítással könnyebben vehetik az akadályokat – nemcsak a gyerekek, hanem a szülõk is. Ha például gyermekünk 2 éves korától kezdve havonta félreteszünk 15 ezer forintot, 20 éves korára akár már 4 millió forinttal támogathatjuk otthonteremtését.*
2016.04.20
„Kirepültek a gyerekek” – itthon ezt egyre ritkábban és egyre késõbb hallani. Helyette egy új szóval kellett megbarátkoznunk: a „bumeránggyerek” kifejezést azokra a fiatalokra használják, akik még a 20-as, 30-as éveikben sem hagyják el a szülõi fészket, vagy hosszabb-rövidebb különélés után visszaköltöznek - derül ki a Generali sajtóközleményébõl.