Felmérés: a Covid-járvány a mentális egészségi állapotra is hatással volt Európában
2022.07.29

A COVID-19 világjárvány a mentális egészségi állapotra is hatással volt Európában. A Swiss Re Institute által végzett fogyasztói felmérés szerint a 35 év alattiak 40%-a számol be romló mentális egészségi állapotról. A biztosítók is szerepet vállalhatnak a mentális ellenálló képesség erősítésében és elősegíthetik a megelőző ellátást – derül ki a Swiss Re legújabb jelentéséből.

A COVID-19 világjárvány idején sokan küzdöttek mentális egészségügyi problémákkal. A Swiss Re Institute nemrégiben végzett felmérése szerint a mentális egészséggel kapcsolatos általános hangulat romlása a fiatalabb európai generációk körében volt a legelterjedtebb. Európában a felmérés 35 év alatti válaszadóinak 40%-a számolt be arról, hogy 2021-ben romlott a mentális egészségi állapota. Az idősebb generációk is szenvedtek, de kevésbé. Az Egyesült Királyságban a fiatalok voltak a leginkább érintettek, az ottani válaszadók 46%-a számolt be lelkiállapotának romlásáról. Az eredményekből az is kiderül, hogy a mentális egészséggel kapcsolatos tudatosság minden korcsoportban kiemelt fontosságúvá vált, és hogy a kapcsolódó egészségügyi megoldások, köztük a digitális szolgáltatások iránti kereslet növekszik. A fiatalabb generációk (18-35 évesek) számára az egészségügyi alkalmazásokon keresztül nyújtott szolgáltatások az egyik olyan terület, ahol a biztosítók hozzájárulhatnak a mentális egészségi ellenálló képesség javításához a régióban.

Európában a fiatalabb generációk a legaktívabbak a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésében. A felmérésből kiderül, hogy a 35 év alattiak 58%-a keresett orvosi segítséget mentális egészségügyi problémák miatt az elmúlt 24 hónapban, míg az idősebb válaszadóknak csak 29%-a. A generációkon belüli különbség az Egyesült Királyságban a legnagyobb, ahol a fiatalabb generációk körében 38%-kal több a konzultáció, mint az idősebbek között, és Németországban a legalacsonyabb (17%). A mentális egészségügyi szolgáltatások nyújtói országonként eltérőek. Franciaországban és Németországban az alapellátó orvosokhoz, míg Lengyelországban a betegek inkább szakorvoshoz fordulnak. Az Egyesült Királyságban az egészségügyi és wellness (H&W) applikációkhoz fordulnak a fiatalok elsősorban.

A Swiss Re szerint a biztosítók is kulcsszerepet játszhatnak az egyének mentális ellenállóképességének megerősítésében, a proaktív mentális egészségügyi ellátást ösztönző termékek és szolgáltatási ajánlatok kialakításával. A biztosítási jellemzők iránti érdeklődésükre vonatkozó kérdésre a 35 év alattiak 54%-a válaszolta, hogy a szolgáltatásfinanszírozó biztosításokat részesítené előnyben az összegbiztosításokkal szemben. Határozottan érdeklődnének a szakszerű diagnosztikát és az általános támogatást nyújtó biztosítási megoldások iránt, míg Franciaországban a fogyasztók szélesebb körű biztosítási fedezet iránt is érdeklődnének.

A telemedicinális platformok használata - bár még gyerekcipőben jár - meredeken emelkedik, és ezen konzultációk 30%-át már a mentális egészségügy teszi ki. A Swiss Re becslései szerint a telemedicinális szolgáltatások iránti kereslet a jövőben több mint kétszeresére fog nőni, és a H&W alkalmazások használata 150%-kal fog növekedni az elkövetkező években. A fiatalok egyharmada már most is aktív alkalmazáshasználó. Az appok használata a fiatal szakemberek (25-34 évesek) körében a legmagasabb, leginkább az Egyesült Királyságban (40%) és Németországban (37%).

A Swiss Re szerint ez egyértelmű piaci jelzés arra, hogy az új mentális segítségnyújtó platformokat integrálni kellene a biztosítási ajánlatokba. Összességében a fiatal európaiak nyitottak az olyan digitális platformok használatára, mint az online mentális felmérések és az irányított mobilalkalmazások (pl. alvás, meditáció, légzés). A személyes tanácsadás szerepe azonban még mindig fontos, különösen az Egyesült Királyságban és Németországban.

A biztosítíóknak ösztönözniük kellene a diagnosztikai és gondozási eszközök fogyasztói használatát a biztosítási szolgáltatásba integrált távegészségügyi platformok és alkalmazások révén. Ez segíthet csökkenteni a mentális egészségügyi szolgáltatások általános költségeit, elősegítheti a helyes életmódbeli szokások elfogadását és megelőző intézkedéseket indíthat el.

A mentálhigiénés szakemberek ráadásul a fiatalok által preferált ajánlási csatornák közé tartoznak, javaslatukra a fiatalok letöltenék és használnák a H&W alkalmazásokat, míg a fiatalabb európaiak közel 80%-a kész lenne megosztani személyes adatait az egészségügyi és biztosítási szolgáltatások fejlesztése érdekében.