Az FM Global vállalati vagyonbiztosító Globális Ellenállóképesség Indexe 15 gazdasági, kockázatminőségi és ellátási lánc ellenálló képességet mérő mutató alapján rangsorolja a világ 130 országát. Idén is Dánia végzett az első helyen, a top tíz országba bekerült Ausztria is, hazánk a 33. a listán.
Az indexben összesített 15 mutató alapján ez a 10 ország/térség áll a rangsor élén:
- Dánia, 100 pont
- Szingapúr, 99,4 pont
- Luxemburg, 97,3 pont
- Németország, 96,8 pont
- Svájc, 96,3 pont
- Egyesült Államok 3. régió (Központi régió), 95,6 pont
- Egyesült Államok 1. régió (Keleti régió), 93,8 pont
- Svédország, 93,8 pont
- Finnország, 93,6 pont
- Ausztria, 93,3 pont
Az FM Global Resilience Index három alapvető rugalmassági tényező - a gazdasági, a kockázati minőség és maga az ellátási lánc - egyenlő súlyozású összetett mérőszáma. Mindegyik tényező négy alapvető tényezőből áll. A pontszámokat 0-tól 100-ig terjedő skálán határozzák meg, ahol a 0 a legalacsonyabb, a 100 pedig a legmagasabb ellenálló képességet jelenti.
Régiónkból a Cseh Köztársaság 83,7 ponttal a 23. helyen, Lengyelország 80,3 ponttal a 25. helyen, Magyarország 73 ponttal a 33. helyen, Szlovákia 68,9 ponttal a 37. helyen, Románia 68,4 ponttal a 38. helyen, Szlovénia 67,7 ponttal a 39. helyen végzett.
A három legkevésbé ellenállónak a következő országokat találták:
128. Etiópia
129. Venezuela
130. Haiti
A legnagyobb emelkedést a Dominikai Köztársaság érte el, amely az idei indexben a 99. helyről a 95. helyre emelkedett az éghajlati kockázatok minőségének magasabb besorolása alapján. A legnagyobb visszaeső Libanon volt, amely a 101. helyről a 106. helyre esett vissza, részben az egészségügyi kiadások terén elért rosszabb helyezés miatt.
Az index alapján megállapítható egy ország sebezhetősége a rendkívüli, diszruptív eseményekkel szemben, vagyis a gyors kilábalásra való képessége, ami az üzleti döntéshozók számára kulcsfontosságú az optimális üzleti helyszín kiválasztása szempontjából.
Az ellenálló képesség 15 kulcsfontosságú tényezőt vizsgál, mint például a változó éghajlat, a politikai kockázat és a korrupció kontrollálása, a saját tulajdonú telephelyek kockázatértékelése, az ellátási láncokon belüli kritikus függőségek, a jövőbeli expanziós törekvések és az akvizíciók/értékesítések átvilágítása vagy a környezeti, társadalmi és kormányzási (ESG) mutatók.
"A legtöbb fontos üzleti döntést objektív adatokkal kell támogatni, és a reziliencia indexben olyan kiemelkedő adatokat gyűjtöttünk össze, amelyek segítik a vállalatokat abban, hogy évtizedekre szólóan ellenállóvá váljanak" - mondta Pentti Tofte, az FM Global adatelemzésért felelős személyzeti vezető alelnöke, hozzátéve: "Amikor potenciális zavarok fenyegetnek, egy rugalmas vállalat mérsékelheti a veszteségeket, amelyek esetleg behozhatatlanok lettek volna."