GKI: a tavalyinál kevésbé nõhetnek idén az átlagkeresetek
2018.01.29
A tavalyihoz hasonló, 3,8 százalékos növekedés várható, az átlagkeresetek növekedése ugyanakkor jelentõsen lassul: a 2017-es 13 százalék után idén már csak 7 százalékos átlagos emelésre számítanak - mutatott rá közleményében a GKI Gazdaságkutató Zrt.

A GDP növekedése mögött az eddigi húzóerõk többsége lanyhulni fog a GKI szerint: a beruházások tavalyi, 20 százalékos növekedése 9 százalékra lassul, az építõipar bõvülése 30 százalékról 10-re esik vissza, a kiskereskedelmi forgalom 5 helyett 4 százalékkal emelkedhet.  Ugyanakkor nõ az EU-ból érkezõ pénz mennyisége, és gyorsul az infláció – áll a GKI januári jelentésében.

A magyar gazdaság növekedése 2017 negyedik negyedévében valószínûleg kissé gyorsabb volt az elsõ három negyedévi 3,8%-nál. Október és november átlagában az ipari és az építõipari termelés, valamint a kiskereskedelmi forgalom növekedése is erõteljesebb volt a megelõzõ kilenc havinál. Idén az építõiparban nyilvánvalóan megismételhetetlen a 2017. évi 30% közeli bõvülés, az iparban inkább a korábbi húzóerõ, az autóipar mintegy két és fél éve tartó stagnálása jelent kockázatot.

A kiskereskedelmi forgalom tavalyi, 5% közeli emelkedése a lassuló bérkiáramlás miatt csökkenhet kissé, de ezt a bátrabb költési és hitelfelvételi hajlandóság részben ellensúlyozza.

A GKI felmérése szerint a cégek a növekedés fõ akadályának a munkaerõ – fõleg a szakképzett dolgozók – hiányát tekintik. Az építõipari cégek csaknem kétharmada, a szolgáltató és ipari vállalkozások több mint egyharmada jelezte gondként a munkaerõhiányt. A szakképzett munkaerõ hiányára azonban ez utóbbi cégek fele panaszkodott.