Mától várja a fintechek jelentkezését a jegybank
2018.12.19
Az MNB Innovációs Pénzügyi Tesztkörnyezet (Regulatory Sandbox) elindításával támogatja a pénzügyi rendszerben a fintech újítások biztonságos, a pénzügyi stabilitást nem veszélyeztetõ elterjedését. A 2019 elején induló tesztkörnyezetben a – meghatározott feltételeknek megfelelõ – pénzügyi intézmények az MNB rendeletekben foglalt egyes rendelkezéseket korlátozott ideig eltéréssel teljesíthetik egy-egy innovatív megoldás szoros felügyeléssel és a fogyasztók kiemelt védelmével történõ tesztelése során. Az innovátorok egy elõzetes konzultáció keretében már a mai naptól jelentkezhetnek a tesztkörnyezetbe.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsa elfogadta a hazai Regulatory Sandbox, azaz az Innovációs Pénzügyi Tesztkörnyezet (IPT) mûködtetésére vonatkozó MNB rendeletet. A 2019 elején induló IPT olyan felügyelt környezetet jelent az innovatív megoldások valós ügyfelekkel történõ tesztelésére, ahol a tesztelésre felkészült pénzügyi intézmények ideiglenesen eltérési lehetõséget kaphatnak egyes MNB rendeletekben szabályozott elõírásoknak való megfeleléstõl.

A fintech innovációkat alkalmazó pénzügyi intézmények ezáltal gyorsabban és egyszerûbben próbálhatják ki ötleteiket a piacon, miközben a felügyeleti kontroll új típusú együttmûködés keretében valósul meg. Az IPT tervezett mûködtetése kapcsán a jegybank a jó nemzetközi gyakorlatok mellett a piaci szereplõkkel folytatott intenzív egyeztetés és az MNB Pénzügyi Innovációs Platform (Innovation Hub) mûködése során szerzett tapasztalatokat is beépítette.

A hazai piaci szereplõk visszajelzései alapján az innovatív megoldások megvalósítását akadályozó, illetve a tesztelés kezdeti fázisában magas adminisztrációval járó terhek alóli mentesítés hatékonyan ösztönözheti a digitális, költséghatékony, versenyképességet növelõ megoldások kialakítását. Ezek alkalmazása az ügyfelek számára szélesebb körû, olcsóbb és kényelmesebben elérhetõ szolgáltatási és termékpalettát eredményez. Az IPT révén az MNB alaposabban megismerheti az innovatív megoldásokat, s a jegybank e szempontok alapján esetlegesen felülvizsgálhatja vonatkozó rendeleteinek tartalmát is.

Az MNB elkötelezett a fintech újítások támogatására, ami – a pénzügyi rendszer költségeinek mérséklése mellett – ösztönzi az ügyfelek magasabb szintû kiszolgálását is. Ennek keretében a jegybank piaci konzultációt indított a támogatás lehetséges eszközeirõl. Az eredmények alapján – a régióban gyakorlatilag elsõként – elindított Pénzügyi Innovációs Platform célja a piaci szereplõk és a szabályozók közötti kommunikáció elõsegítése, a nemzetközi együttmûködések támogatása, s iránymutatások kiadása a fintech megoldások kapcsán felmerült jogi kérdésekrõl.

A most kialakított IPT (a nemzetközi jó gyakorlatokkal is összhangban) kiemelt figyelmet fordít a fogyasztók védelmére, és az MNB szoros felügyeletének mindenkori biztosítására. Tesztelés csak korlátozott ügyfélszámmal és idõtartamban, fokozott ügyfél-tájékoztatási kötelezettség mellett végezhetõ, azután, hogy a jegybank pozitívan bírálta el az adott pénzügyi intézmény erre beadott kérelmét. A tesztelési feltételeket az MNB a pénzügyi piaci szereplõkkel történt intenzív egyeztetések nyomán alakította ki, s azokat folyamatosan ellenõrzi.

Az IPT-t szabályozó MNB rendelet megalkotása során a jegybank elõzetesen egyeztetett az Európai Központi Bankkal. A rendelet kihirdetése megtörtént, így az MNB már a mai naptól várja a jelentkezéseket a tesztkörnyezetben való részvételre.