A globálisnál is gyorsabban melegszik Magyarország
2019.01.07
Az 1901 óta vezetett mérések szerint 2018 lett a legmelegebb év Magyarországon, a felmelegedés a globális melegedésnél is nagyobb mértékû – derült ki az Országos Meteorológiai Szolgálat MTI számára készített elemzésébõl.

A tavalyi év középhõmérséklete országos átlagban 11,99 Celsius-fok volt. Ez az 1981-2010-es normál értéket 1,66 fokkal múlja felül.

2018 rendkívül enyhe januárral kezdõdött, az év során csak a február és a március volt hidegebb a sokéves átlagnál. Ezt meleg április és május követte. Míg az elsõ tavaszi napon mínusz 24,6 fokot rögzített az automata Sátorhelyen, a tavasz utolsó napján már 32,9 fok volt Sajópüspöki állomáson. Összességében a 3. legmelegebb tavasz volt a tavalyi.

A nyári hónapok közül az augusztus került be a legforróbb augusztusok sorába, a 4. helyre, õsszel pedig októberben alakult jóval átlag felett a hõmérséklet. Tavaly nyáron három komoly hõségperiódus volt. A legtöbbször, 51 nap Fülöpházán haladta meg a napi legmagasabb hõmérséklet a 30 fokot. 2018 legmagasabb hõmérsékletét Budakalászon rögzítették, július 29-én 36,6 fokot mértek. Összességében a 7. legmelegebb nyár volt a tavalyi.

Az õsz is rekord közeli, 1901 óta a 2. legmelegebb õsz volt. Szeptember elején nyári meleg volt.

Ezzel együtt nemcsak meleget, hanem “zimankót” is hozott a tavalyi év. Február végén, március elején tíz napig tartott a nagy hideg: mínusz 9 fok körüli országos átlagos minimumhõmérséklettel.

A csapadékviszonyokat tekintve a tavaszi hónapok változatos képet mutattak. Míg a március csapadékosabb volt a szokásosnál, addig májusban, de leginkább áprilisban jelentõs volt a csapadékhiány. Március a 3. legcsapadékosabbnak, míg április a 6. legszárazabbnak bizonyult 1901 óta.

A nyári csapadék jellemzõen szélsõséges idõbeli és térbeli eloszlással érkezett. Heves esõzések során több településen, egy-egy napon a szokásos havi csapadék többszöröse hullott, ugyanakkor az északkeleti országrészben augusztusra már csapadékhiány alakult ki.

Október közepétõl a hónap végéig egy száraz, átlag feletti csúcshõmérsékletû idõszak következett. A szokásos októberi csapadék csupán 40 százaléka hullott, pár napra koncentráltan. Október közepére határainkon túl, a Duna felsõ vízgyûjtõ területén aszály alakult ki, így több szakaszon is rekord alacsony volt a vízállás a Dunán.

Az év utolsó hónapja az átlagosnál szárazabb volt, így összességében átlag körüli: 589,9 milliméter csapadék hullott 2018-ban országos átlagban.

Külön kiemelték, hogy a 10 legmelegebb év közül 8 az ezredforduló utáni évek közül került ki. Magyarországon melegedés mértéke a múlt század elejétõl 1,23 fok, ami a globális melegedés trendjét némileg meghaladja – olvasható az elemzésben.