A tájékoztató szerint a magánszemélyek az ingatlanértékesítésbõl származó jövedelem meghatározásakor levonják a bevételbõl - többek között - az ingatlan megszerzésére fordított összeget. Január 1-jétõl a jogszabály rendelkezik arról, hogyan kell az ingatlan megszerzésére fordított értéket meghatározni, ha a magánszemély ingatlan formájában adóköteles bevételt szerez (például kifizetõtõl, ingyenes juttatás, eszközátadás keretében, egyéb jövedelemként), és az ingatlant a késõbbiekben értékesíti.
Ilyen esetben szerzési értékként azt a jövedelmet lehet figyelembe venni az új szabály szerint, amelyre tekintettel az ingatlan megszerzésekor adófizetés történt. Például, ha a magánszemély ellenérték nélkül kapott kifizetõtõl egy 10 millió forint értékû lakóingatlant, annak megszerzésekor egyéb jövedelem jogcímén adófizetési kötelezettsége keletkezett. Ha késõbb ezt az ingatlant eladja, a jövedelem számításakor az ingatlan szerzési értékeként 10 millió forintot vehet figyelembe.
Szintén január 1-jétõl, amennyiben a magánszemély vagyoni értékû jogot (például haszonélvezet, használat) értékesít, melyet örökléssel vagy ajándékozással szerzett meg, és a szerzéskor nem fizetett illetéket, a megszerzésre fordított értéket ugyanúgy kell megállapítani, mint az ilyen módon megszerzett ingatlan esetén. Ez azt jelenti, hogy örökléssel szerzett vagyoni értékû jog esetén a hagyatéki leltárban feltüntetett érték, ajándékozással szerzett vagyoni értékû jog esetén az átruházásból származó bevétel 75 százaléka minõsül szerzési értéknek.
2019.01.21
Az év elejétõl változtak az ingatlan, vagyoni értékû jog átruházásából származó jövedelemre vonatkozó szabályok - hívja fel a figyelmet az adóhatóság a honlapján.