Új bírságolási útmutatót vezetett bea GVH
2012.02.01
Új bírságolási útmutatót vezetett be a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Versenytanács, amely betekintést enged a versenytanácsi bírság kiszabásának menetébe és módszerébe - jelentette be a GVH és a Versenytanács közös közleményben szerdán.

A korábbi útmutatót, az úgynevezett antitröszt bírság közleményt 2009 májusában visszavonták - emlékeztet a hivatal a közleményében. A versenykorlátozó megállapodások, különösen a kartellek és az erõfölénnyel való visszaélések esetére alkalmazandó eljárás és módszer felülvizsgálatát 2011 közepén kezdték meg. Az új bírságközlemény 2012. február elsejétõl hatályos. Az európai tendenciáknak megfelelõen ez \"...nagyobb teret kíván biztosítani a versenyt romboló kartellek elrettentõ erejû bírságolása elõtt\".

Az új bírságközlemény meghatározza a bírságolás alapelveit, bemutatja a bírság kiszabásának menetét, szempontjait, azok tartalmát és egymáshoz viszonyított súlyát. A GVH elsõként a bírság alapösszegérõl dönt, amelynek kiszámítása során a verseny veszélyeztetettsége és a jogsértés piaci hatása egyenlõ, egyenként 30-30 százalékos súllyal esik a latba, míg a vállalkozás jogsértéshez való viszonyulása 40 százalékos jelentõséggel bír. A legsúlyosabb esetben az alapösszeg megegyezik a releváns (az ügyet érintõ) forgalom 10 százalékával.

Miután a verseny veszélyeztetettsége, a jogsértés piaci hatása és a vállalkozás jogsértéshez való viszonyulása szempontjainak - pontozásos módszerrel történõ - figyelembevételével megkapta a versenyhatóság a bírság alapösszegét, következik az alapösszeg korrekciója - magyarázza a közlemény. A korrekciós tényezõk között az ismétlõdõ jelleget, a jogsértéssel elért elõnyt, a kellõ elrettentõ hatást, valamint kartell esetén az engedékenységi politika alkalmazhatóságát veszik figyelembe.

A közlemény visszaidézi, hogy az elsõ - 2003. december 15-én közzétett - antitröszt bírság közleményét 2009-ben az alsóbb fokú bírósági gyakorlat miatt kényszerült visszavonni. Azt, hogy új, \"Európa legtranszparensebb bírság útmutatóját\" készíthette el a GVH, a Legfelsõbb Bíróság 2011 áprilisában hozott döntése tette lehetõvé.