A Világbank legfrissebb Global Findex jelentése szerint a világon csak Argentínában, Grúziában, Indonéziában, Laoszban, Mongóliában és a Fülöp-szigeteken élõ nõknek van többségében bankszámlája – írja a bbc.com.
A számlatulajdonosok több mint 140 országban férhetnek hozza a számláikhoz, illetve több mint 500 millióan – azaz a felnõtt lakosok 69 százaléka – rendelkezik számlával.
A jelentés szerint azonban a nõk továbbra is elmaradnak a férfiaktól: 65 százalékuknak van bankszámlája, míg a férfiak esetében ez az arány 72 százalék.
Leora Klapper, a Világbank vezetõ közgazdásza szerint a Fülöp-szigetek esetében a nõk nagyobb valószínûséggel dolgoznak külföldön, számlájukra kapják a fizetésüket, és haza is utalják a keresetüket. A hat országban – Laosz kivételével – inkább a nõk kapnak utalással pénzt egy állami program keretében. Mongóliában a nõk 43 százaléka számolt be ilyen fizetésrõl, szemben a férfiak 24 százalékával.
Indonézia esetében nincs jelentõs különbség a nemek között az aktív számlák, illetve azoknál a számlák esetében sem, amelyeket az elmúlt évben legalább egyszer használt a tulajdonos.
Ezekben az országokban tehát a nõk nagyobb valószínûséggel kapnak fizetést utalással, de a fizetés felvételén kívül a bankszámlájukat más célokra már nemigen használják.
A Fülöp-szigetek kivételével nincs is olyan ország, ahol a nõk nagyobb valószínûséggel rendelkeznek számlával, mint a férfiak. Például Indiában sikerült csökkenteni a nemek közötti különbséget az újonnan nyitott számlák terén, de a nõk esetében a bankszámláknak több mint a felében nincs is jelentõs pénzmozgás. Klapper szerint ezért Indiában kemény kihívás olyan pénzügyi termékeket bevezetni, amelyeket a nõk is használnának.