Biztosítsd Be a Karriered! – MPB

insert_chart_outlined Biztosításmatematika
„Mindkét pozícióm jelentős odafigyelést és felelősséget igényel, de én természetesen nagyon élvezem. Mindennapjaim során szükség van a feladatok csapatmunkában való elvégzésére, valamint egyéni, elemzői tevékenységeket is megvalósítok.”
insert_chart_outlined Biztosításmatematika
Kósa Béla
Szakmatérkép
Vissza a puzzle-re
1
Milyen tanulmányok után kerültél a biztosítási szakmába?
A Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi karának Pénzügy szakán végeztem, mint aktuárius vagy más néven biztosításmatematikus. Ahogy a nevében is benne van fontos a matematikai és statisztikai irányultság. Valószínűségszámítás alapok elengedhetetlenek. Maga a szakirány eléggé meghatározta, hogy a biztosítási szektorban próbálom ki magam. Kiváló alapokat adott ez a képzés ahhoz, hogy már a karrierem elején hamar teljesértékű munkatárssá válljak. Nem gondoltam volna, de szakmai fejlődésre a vártnál sokkal több lehetőség van ebben a szakmában, egyrészt posztgraduális képzésen vettem részt a Corvinus egyetem keretein belül, emellett mind a MABISZ-ban a különböző munkacsoportokban, mind a Magyar Aktuárius társaság rendezvényein és ezen szervezet munkacsoportjaiban is lehet tovább fejlődni. Emellett a jogi és törvényi környezet változása is rendkívül gyakori a jó értelemben véve, amely új és új távlatokat nyit meg előttünk.
2
Milyen biztosításaid vannak? Szükséged volt-e már valamelyikre?
Lehet könnyebb arra válaszolnom, hogy milyen biztosításom nincs. Mondhatni szakmai ártalom. A kerékpáros felelősségbiztosítást tartom többek között nagyon fontosnak, de természetesen a vagyonbiztosítások mellett az életbiztosítások is kiemelt szereppel bírnak a különböző élethelyzetek és életszakaszoknak megfelelően. Nagyon széles életbiztosítási termékskála érhető el a magyar piacon, legyen szó a befektetési egységekhez kötött vagy hagyományos életbiztosításról megtakarítási jelleggel.
3
Milyen munkakörben dolgozol? Milyen feladatokkal találkozol egy hét során?
Munkaköröm többrétű. Közel 2 éve vezetem az aktuáriusi területet a Posta Biztosítónál, ezt mi itt úgy hívjuk, hogy teamvezető, illetve a vagyonbiztosító vezető aktuáriusa vagyok immáron közel 3 éve. Mindkét funkció jelentős felelősséget és odafigyelést kíván, természetesen nagyon élvezem. Míg teamvezetőként a fókusz a csapatmunkán van, addig a vezető aktuáriusság sok elemzési feladatot és módszertani vizsgálatokat kíván, természetesen erre a mai világban már jelentős szoftvertámogatás érhető el. Az egyik legújabb szakmai kihívást jelentő feladat az IFRS17 számviteli sztenderdnek való megfelelés, amelyet az anyavállalatunk, a Talanx vár el tőlünk. Ez a szabvány jelentősen új alapokra helyezi a biztosítások értékelését. Ebből a projektből az úgynevezett „áttérés” alprojekttel foglalkozom egy nagyobb csapatban, ami nem kisebb feladatot jelent, minthogy kalkuláljuk ki, hogy a múltban miként alakultak volna a biztosító IFRS17 szerinti adatai.
4
Kinek ajánlanád a szakmát?
Ajánlani a szakmát bárkinek szívesen tudom, aki szeretne nagyon sok adattal és információval számolni, és látni akarja ezen adatok mögötti összefüggéseket, amely kapcsolatok olykor sokdimenziósak is lehetnek. A világ folyamatosan fejlődik, már ezen szakterületet is elérte a robotizáció, a mesterséges inteligencia projektek. Bátran tudom mondani, hogy ezek nagy segítséget jelentenek már most a munkánk során. Szóval, ha érdekelnek a számok és az összefüggések, ez egy kiváló szakma lehet mindenki számára.

Mit csinál tulajdonképpen egy aktuárius? Vezető aktuálisságom megkívánja azt, hogy rengeteg statisztikai elemzést, és tartalékolási módszertani vizsgálatokat hajtsunk végre, amelyek megkönnyítik a munkánkat. Egy termékfejlesztő aktuárius ugye a termék életútjának az elejétől végigkíséri a termékfejlesztési folyamatot. Egy ügyféligénnyel szembesülünk először, amelyeket az aktuális nyelvezetre fordítunk le, miszerint milyen szolgáltatásokat kívánunk nyújtani egy termékben, és ahhoz természetesen az aktuárius kikalkulálja hogy milyen díjfedezet szükséges. Én azt szoktam mondani, hogyha egy aktuárius egy excelt nem nyit ki egy nap, akkor az valószínűleg nem dolgozott aznap. Szakmai oldalról nagyon sokrétű feladattal találkozom nap mint nap. Még a pályám elején hallottam azt a mondást, hogy egy aktuárius munkája 90%-ban ad-hoc dolgokból áll. Lehet a szám nem 90%, de mindig van újdonság.