Magyar Biztosításért díj
A MABISZ 2013 óta szakmai díjjal ismeri el azon kollégák aktivitását, akik az adott évben a tagozati üléseken és az évközi feladatok végrehajtása során tevékenyen hozzájárultak a közös célok megvalósításához. Az elmúlt években a díjazottak a MABISZ éves nemzetközi konferenciáján, széles szakmai plénum előtt vehették át az elismerő okleveleket. 2020-ban a konferencia ugyan a koronavírus járvány miatt elmaradt, de a szövetség elnöksége nem akarta megszakítani a hagyományt. Annál is inkább, hiszen a szövetségi és a tagozati munka új keretek között, az online térben ebben az évben is változatlan aktivitással folytatódott. Alkalmazkodva a lehetőségekhez, a 2020-as díjazottakat is egy online szövetségi ünnepség keretében méltattuk, annak reményében, hogy 2021-ben az élet visszatér a rendes kerékvágásába és a MABISZ-konferencia ismét lehetőséget kínál a nagyobb nyilvánosság előtti elismerésre is. A díjat az elnökség a Magyar Biztosításért névre keresztelte át és 2020-ban másodszor, életműdíjat is kiadott. A díjazottak az egyes években:
2023-as Magyar Biztosításért Díj díjazottjai:
Durcsán Viktória – A Groupama Biztosító képzés-fejlesztési vezetője 2013 óta. Kreativitása, szakmai tudása, több mint 15 éves biztosítói tapasztalata nagy mértékben hozzájárul a biztosításközvetítők oktatásának magas színvonalához, új oktatási módszerek bevezetéséhez. Részt vett az e-learning rendszer kialakításában, bevezetésben, számtalan programot szervezett a gamelearning keretében.
A MABISZ Oktatási Szekciójának elnökhelyettese 2019. február 28. óta. Aktív szervezője és résztvevője a MABISZ fiatal generációs programjainak, a Biztonság Hetének. A Pénzügyi Junior Klasszis középiskolás verseny, valamint a Biztosítsd be magad! esetmegoldó verseny zsűritagjaként is feladatának tekinti a fiatal generáció pénzügy, biztosítási edukációját. Kiváló kapcsolatteremtő és előadó, széleskörű tapasztalatait számos előadás, prezentáció keretében osztja meg az Oktatási Szekció programjain a kollégákkal.
Bába-Szabó Magda – Több, mint 10 éve a Generali Biztosító Zrt. HR&Org területének vezetője. Nagy szakmai tapasztalattal rendelkezik a HR területen, mely elősegíti az üzleti célok megvalósulását a folyamatosan változó kihívásoknak megfelelően.
A MABISZ HR Szekciójának elnökhelyettese 2015. március 25. óta, több alkalommal is újraválasztva.
A HR különösen az a szakmai terület, ahol komoly műhelymunka folyik a Szekcióban, melynek rendkívül aktív résztvevője, szervezője, minden témában komoly szakmai álláspontot képvisel. Folyamatosan tesz javaslatokat a Szekció napirendjeire, az aktuális témákra. Aktív a best pratice-ok kialakításában és tapasztalataival segíti a kollégák munkáját. MABISZ programok aktív szereplője, szervezője.
Tallárom Tamás – Tallárom Tamás hosszú évek óta a KÖBE képviseletében a Gépjármű Kárrendezési Bizottság tagja, 2023. márciusától annak elnöke. Tamás szakmai aktivitása kiemelkedő. Javaslatai, elképzelései nem csak, hogy gazdagítják a Kárrendezési Bizottság tevékenységét, de megkerülhetetlenné is váltak. Az az alapos tematika, amit készített a 2022. évi MABISZ konferencia gépjármű szekciójának ülését megelőzően, rendkívül mély, sokrétű átlátásról tanúskodik a gépjármű kárrendezés aktuális kérdéseit illetően. Az ehhez kapcsolódó, ma fontosnak tartott kárrendezési témakörök feltérképezése, összefoglalása több évre is tartalmas programot kínál a szakmai konferencia délutáni találkozóihoz. Tallárom Tamás tevékenysége a MABISZ számára nélkülözhetetlenné vált.
2021-es Magyar Biztosításért Díj díjazottjai:
Berecz Andrea (K&H) – Berecz Andrea hosszú évek óta aktív tagja a MABISZ Ipari-Technikai Biztosítási Bizottságának, Felelősségbiztosítási Bizottságának és Vagyontagozatának. 2018-től látta el az Ipari-Technikai Biztosítási Bizottság elnökhelyettesi feladatait, melyet 2019-től elnökként vezet. A Bizottság által készített szakmai tájékoztató anyagok elkészítésében aktívan részt vett, ötleteivel, javaslataival nagymértékben hozzájárult ezek összeállításához. Kiemelkedő volt a munkája a vagyonés műszaki, valamint az üzemszünet biztosításokról készített tájékoztató elkészítésében, továbbá az alulbiztosítottságról szóló hiánypótló tájékoztató összeállításában. A tájékoztatók a MABISZ és több biztosító honlapján megtalálhatók, valamint az alkuszszövetségek részére is továbbításra kerültek, ahol oktatási anyagként használják. A tájékoztatókban megfogalmazott biztosításszakmai ismeretek segítséget nyújtanak a vállalkozásoknak a biztosításkötés előtt és a biztosítás időtartama alatt, továbbá a biztosításközvetítőknek az ügyfelek igényeinek leginkább megfelelő biztosítási módozat megtalálásában, a biztosítási feltételek „testreszabott” kialakításában. Számos kiselőadást vállal, melyek nagy elismerést váltanak ki a kollégákból. A Bizottság sikeres, eredményes működéséhez elnöki tevékenysége, szakmai tudása, tapasztalatai jelentősen hozzájárulnak.
Hlavács Boglárka (Groupama) – A Belső ellenőrzési szekcióban a GROUPAMA Biztosító javaslatára alakult egy munkacsoport. A javasolt téma a kiszervezett tevékenységek kockázati alapon történő ellenőrzését szolgáló közös módszertan kialakítása volt, melynek célja az, hogy azon partnerek esetében, amelyek több biztosítótársaságnak is nyújtanak hasonló szolgáltatást, az ellenőrzést egységes elvekre alapozva tudják végrehajtani. A feladatot Hlavács Boglárka vezetésével a 2020. novemberében alakult munkacsoport online félnapos workshopok formájában hajtotta végre, 7 biztosítótársaság részvételével. A létrejött közös módszertan a Belső ellenőrzési szekcióban 13 társaság támogatásával elfogadásra került. A pénzügyi szektorban eddig egyedülálló megoldásról beszélünk, ahol egymással versenyben álló társaságok működtek együtt. Az eredmény elsősorban a kiszervezett tevékenységet kockázati alapon értékelő módszertan, (melynek használata természetesen nem kötelező). Az eredmény elsősorban a kiszervezett tevékenységet kockázati alapon értékelő, beépített automatizmusokkal rendelkező módszertan, mely a kiszervezett tevékenységet nyújtó partner felé a tevékenység kitettsége és kritikussága alapján támaszt elvárásokat a Biztosítótársaságok felől, másodsorban egy, a hatályos és irányadó törvények, rendeletek, ajánlások, egyéb jogszabályok és iparági jógyakorlatok alapján összeállított kérdésbank.
Szentaskó László (Allianz) – Szentaskó László évek óta kiemelkedő munkát végez a MABISZ Mezőgazdasági Bizottságában. 2018- tól a Bizottság elnökhelyettese volt, 2019 februárja óta elnökként irányítja a Bizottság munkáját. Szakmai tapasztalatai, ismeretei hozzájárultak a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer II. pillérének kialakításához, működtetéséhez, fejlesztéséhez. A Bizottság elnökeként részt vesz a MABISZ képviseletében az Agrárminisztériummal, NÉBIH-el, Magyar Államkincstárral, Agrárközgazdasági Intézettel tartott számos egyeztetésen, megbeszélésen. Javaslatai elősegítik, hogy a díjtámogatott mezőgazdasági biztosítással kapcsolatos jogszabályalkotás során a biztosításszakmai elvek, ismeretek érvényesüljenek. Rendszeresen vállal előadásokat, prezentációt mezőgazdasági biztostással foglalkozó fórumokon, például az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság éves tűzvédelmi konferenciáján. A Bizottságot eredményesen működteti, irányítja, a MABISZ képviseletében végzett szakmai munkája nagymértékben hozzájárul a szakma elismeréséhez a különböző szervezeteknél.
2020-as Magyar Biztosításért Díj díjazottjai:
Mezei Csaba (Uniqa) – Vagyontagozat elnöke hosszú évek óta. A vagyon területen rengeteget segít nekem a szakmai feladatok ellátásában. Részt vesz a Felelősségbiztosítási Bizottság, az Ipari Bizottság munkájában is. Minden ülésen mindig jelen van és nagyon hasznos szakmai hozzászólásokkal segíti a bizottsági munkát. A Vagyontagozatban szakmailag és vezetőként is elismert. Sokszor segíti a MABISZ kommunikációs munkáját is szakmai kérdések megválaszolásában. Munkahelyi sokirányú elfoglaltsága mellett a MABISZ kéréseinek, közös munkában való részvételre még sosem mondott nemet, pl. Biztosítsd be magad verseny zsűrijében való részvétel. Tájékoztató anyagok összeállításában, kiselőadások megtartásában aktív részvevő. Sok ötletét, javaslatát valósítottuk meg a Vagyontagozat munkájában (pl. külső helyszíneken szakmai napok tartása, Közbeszerzési Konferencia, stb.)
Rádóczi László (Generali) – Ipari-Technikai Biztosítási Bizottság elnökhelyettese jelenleg, korábban hosszú évekig elnökként vezette a Bizottságot, még korábban ugyancsak évekig elnökhelyettese volt. A Bizottság által készített szakmai tájékoztató anyagok elkészítésében aktívan részt vett, ötleteivel, javaslataival nagymértékben hozzájárult ezek összeállításához. Kiemelkedő volt a munkája a Magyar Elektrotechnikai Egyesülettel való kapcsolat kialakításában, működtetésében, számos szakmai anyag elkészítésében, különös tekintettel a villamos eredetű tűzkárok, valamint a villám és túlfeszültség-károk megelőzése és csökkentése tárgyában.
Az ülések aktív résztvevője, gyakran bekapcsolódik a Vagyontagozat munkájába is. Számos kiselőadást vállal, melyhez készített prezentációi nagy elismerést váltottak ki a kollégákból.
Munkája, javaslatai az elmúlt években jelentősen hozzájárultak az Ipari-Technikai Biztosítási Bizottság sikeres, eredményes működéséhez.
Dr. Szentpáli Szilárd (Generali/Genertel) – A társaság jogtanácsosa kiemelkedő szakmai munkát végez a Gépjármű-biztosítási Tagozat tevékenységében. Mind a tagozati üléseken, mind írásbeli megkeresés alapján alapos biztosításszakmai, biztosításjogi választ kapunk tőle. A Vagyonbiztosítási Tagozattal közösen kidolgozandó biztosításjogi kérdésben a biztosítók álláspontját meggyőzően képviseli a Bankszövetséggel folytatott egyeztetéseken. A Gépjármű Tagozat jogi munkacsoportjában több kérdésben is vállalta a téma feldolgozását, amikor indokolt a jogszabály-módosítás, a normaszöveg javaslatot kiválóan fogalmazza meg. A KGFB-hez kapcsolódó számos jelentős tárgyaláson határozott szakmai állásponttal vesz részt a Pénzügyminisztérium, az MNB, a Belügyminisztérium részvételével tartott tárgyalásokon. Munkájának hatékonysága megkérdőjelezhetetlen a MABISZ számára.
Életműdíj
Juhos András
Az indulás óta részt vesz a MABISZ Életbiztosítási tagozat munkájában, hozzájárulása a MABISZ munkájához a szövetség fennállásával egyidős (30 év). Az elmúlt időszakban kétszer is betöltötte a Életbiztosítási tagozat elnöki funkcióját, aminek jelenleg is elnöke. Kezdetektől (2010 óta) tagja a TKM Bizottságnak, sokáig – az ÉT elnökké választásáig – a Bizottság elnöki posztját is betöltötte. Elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy a TKM rendszer a mai érettségi szintjét elérte, amit tulajdonképpen az MNB is változatlan formában vett át az MNB Rendelettel. A szövetségi feladatok a hatósági szabályozással sem szűntek meg azáltal, hogy megmaradt a közös TKM audit gyakorlata. Az éves audit eredményét a TKM Bizottság, ill. az Életbiztosítási tagozat kiértékeli, és a szükséges finomító szabályokat a TKM Döntvénytárban folyamatosan átvezeti. Juhos András TKM Bizottság tagjaként és ÉT elnökként egyaránt meghatározó szereplője ennek a folyamatnak, ami különösen értékes volt a tavalyi auditor váltásnál, amikor újra kellet kalibrálni a rendszereket.
András néhány éve az Egészségbiztosítási tagozat munkájába is becsatlakozott és ott is megkerülhetetlen a teljesítménye. A vegyes finanszírozás koncepció kidolgozása gyakorlatilag az ő nevéhez fűződik.
Gyakorlatilag képtelenség felsorolni az összes ÉT projektet, amelyben magas hozzáadott értékkel vett részt. A teljesség igénye nélkül ilyen – a TKM projekten túlmenően – az etikus életbiztosítási koncepcióhoz kapcsolódó MABISZ aktivitás, az IDD és a PRIIPs szabályozások hazai alkalmazásának közös szövetségi értelmezése, illetve előkészítése. Jelenleg – ÉT elnökként – a Fenntartható finanszírozás munkacsoport tevékenységében vesz részt, ami az új EU-s jogszabály-csomag közös értelmezésén dolgozik. Ebben a minőségében is messze az elvárhatón túlmutatóan, több évtizedes felsővezető rutinjával segíti a többi biztosítós kollégát, hogy eligazodjanak ebben az összetett és kesze-kusza jogszabály-csomag alkalmazásában, ami a biztosítói működés szinte valamennyi területét érinti (life, non-life, befektetés, jog, compliance).
2019-es Magyar Biztosításért Díj díjazottjai:
Barcsai Zsuzsanna
Több mint két évtizede tevékenykedik a biztosítási szakmában. Jelenleg a KÖBE termékmenedzsere.
Évekig a Vagyonvédelmi és Kármegelőzési Bizottság (VKB) tagjaként vett részt a munkában, majd 2016. június 16. óta a Bizottság elnöke. Vezetésével a VKB szabályzatai, a Betöréses lopás- és rablásbiztosítási technikai feltételek, az ajánlási rendszer megújult. A Bizottság havonta ülésezik és látja el ajánlással az értéktárolókat, a mechanikai védelmi, valamint az elektronikai jelzőrendszerek elemeit, a távfelügyeleti rendszereket. Zsuzsa 2018. szeptember 12. óta a Lakásbiztosítási Bizottság elnökhelyettese. Aktivitása, szakmai tudása nagyban hozzájárul a Bizottság eredményes működéséhez, mely a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítási MNB-vel történő egyeztetése során is megmutatkozott. A MABISZ munkáját a Vagyontagozat, a Felelősségbiztosítási Bizottság, a Ipari-technikai Biztosítási Bizottság és a Szállítmánybiztosítási Bizottság ülésein való részvételével, szakmai hozzáértésével, aktív vélemény nyilvánításával is nagymértékben segíti.
Karászi Gyöngyi
Hosszú évek óta az Aegon oktatási vezetője. Kreativitása, szakmai tudása, tanári végzettsége nagyban hozzájárul a biztosításközvetítők oktatásának magas színvonalához, az új oktatási módszerek bevezetéséhez, alkalmazásához. Széleskörű ismereteit, tapasztalatát hasznosítja a MABISZ Oktatási Szekciójában, ahol korábban tagként, 2017. április 27-től elnökhelyettesként dolgozott. 2018. február 22. óta elnök a Szekció elnöke. 2018. évi megalakulása óta a MABISZ képviselője az Ágazati Készségtanácsban, melynek ülésein, munkájában a biztosítási szakma érdekeit képviseli. Az utóbbi időben nagy munkát végzett az OKJ képzés megújítása területén is. Gyöngyi a MABISZ-t a fiatal generáció pénzügyi, biztosítási edukációjához kapcsolódó előadásokon, konferenciákon, fórumokon is képviseli. A Biztonság Hete program aktív résztvevője, kollégái részvételének szervezője, kiváló kapcsolatteremtő képességét ezeken a programokon is a MABISZ képviseletében kamatoztatja.
Megyeri Gábor
Gábor 2009-2011. között a MABISZ Gépjármű-biztosítási Tagozatának elnöke volt. Elnöki minőségében is és azt követően a tagbiztosítót képviselve, kiemelkedően aktív szakmai tevékenységet végez a Tagozatban. Proaktív munkájával kiválóan és a megfelelő időben igyekszik ráirányítani a figyelmet a javasolt jogszabály módosításokra. A piaci változások indokolta biztosításszakmai kérdéseket önként vállalva, különleges igényességgel foglalja össze és tárja a Tagozat elé. Az általa készített javaslatok kivétel nélkül előremutatóak és megoldás orientáltak. A Tagozaton belüli kommunikációja mind biztosításjogilag, biztosításszakmailag, mind emberileg példaértékű.
Szentpéteri Róbert
Kezdetektől tagja a TKM Bizottságnak, mindvégig meghatározó szerepe volt a testület munkájában. 2019 elején a Bizottság az elnökévé választotta. Ebben a minőségében kiemelkedő szerepe van abban, hogy az idei TKM auditor váltás zökkenőmentesen kerüljön lebonyolításra, mivel szükség van a KPMG és a TKM Bizottság közötti folyamatos egyeztetésekre, a Döntvénytár indokolt kiegészítéseire. Ezt a folyamatot az elnök magas szintű szakma hozzáértéssel és felelősséggel koordinálja.
A korábbi évek díjazottjai (2013-2019):
Deliága Judit
Nikovics Éva
Csermely Tibor
2017
József Gábor
Szolyka Lilla
Maják Viktor
Életműdíj
Kepecs Gábor
2016
Drevenka Edit
Horváth Péter
Pásztor Gábor
Szurgyi Nándor
Horváth Péter
2014
Paál Zoltán
Juhos András
Ribényi Ákos
Egri Zsuzsanna
2013
Kozek András
Gorda Zsolt
Füzesi Dániel
Tószegi Tamás
Bodor Péter