Új kihívások előtt a biztosítók: megújul a MABISZ


Új kihívások előtt a biztosítók: megújul a MABISZ

2010.06.16.

A Magyar Biztosítók Szövetsége nyitott, offenzív, a nemzetközi szervezetekhez szorosan kapcsolódó szervezet lesz, szakmai kompetencia központokkal és fogyasztóvédelmi feladatokkal.

A pénzügyi válság és az elmúlt hetek katasztrófakárai rávilágítottak arra, hogy a biztosítás egy jól kialakított szabályozórendszer keretei között képes arra, hogy állami feladatokat is átvállaljon.

A biztosítók kedd este már több mint 30 milliárd forintra becsülték azt a kárt, amit az elmúlt másfél hónap extrém időjárása okozott a lakóingatlanokban, az ipari létesítményekben, a mezőgazdaságban és a gépjárművekben. Arról egyelőre még becsült adataink sincsenek, hogy mekkora összeget emészt majd fel a költségvetésből a biztosítással nem rendelkező károsultak alapvető életfeltételeinek biztosítása. Minimális összegért, két-három doboz cigaretta árának megfelelő havidíjért ez a kockázat „delegálható” lenne az üzleti szférába, tehermentesítve az állami költségvetést.

„A biztosítás nemzetgazdasági szerepe folyamatosan növekszik, társadalmi súlyára és fontosságára a közeli hetek súlyos időjárási eseményei is felhívták a figyelmet” – jelentette ki Kisbenedek Péter, a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) elnöke. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a szektor a legnehezebb körülmények, a pénzügyi válság közepette is stabil tudott maradni és nem szorult állami segítségre, sem most, sem pedig az újkori biztosítástörténet elmúlt két évtizedében. A szektor mindvégig „házon belül” tudta kezelni az üzleti kockázatokat.

„A biztosítási szakmában egyre nagyobb szerepet kap az önszabályozás, ezzel pedig a MABISZ, mint az állami szabályozó és a piaci szereplők közötti „közvetítő”. Ebben a tekintetben a biztosítók már komoly áttörést tudtak elérni az elmúlt hónapokban a Teljes Költség Mutató (TKM) megalkotásával” – tette hozzá a MABISZ elnöke.

„A rendkívüli események rávilágítottak arra, hogy ideje kibővítenünk az öngondoskodás fogalmát, amit eddig elsősorban az életbiztosításokkal és saját időskori ellátásunkkal összefüggésben használtunk. A klímaváltozás és az egyre gyakoribbá váló természeti csapások, a szélsőséges időjárás okozta árvizek, a felhőszakadások súlyos következményei megmutatták, hogy a lakásunkról, a vagyontárgyaink biztonságáról magunknak kell gondoskodnunk”.–jelentette ki Molnos Dániel, a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) főtitkára.

A biztosítás egyedi a pénzügyi intézmények között abban a tekintetben, hogy a kockázatok porlasztásával képes újjáéleszteni és fenntartani a társadalom regenerálódó képességét. „A biztosítás a szolidaritás gondolatával jött létre: ha a csoport – a veszélyközösség – valamely tagját kár éri, a többi tag befizetéséből kártalanítják. A szolidaritásalapú szerveződés ma is igaz, annak ellenére, hogy nagyra nőtt intézmények a művelők” – tette hozzá Molnos.

„Az új MABISZ felállításánál már gondoltunk Magyarország jövő évben esedékes soros Európai Uniós elnökségére is. Célunk, hogy kiemelt hangsúlyt helyezzünk a nemzetközi kapcsolatokra, és az Európai Biztosítók Szövetségén (CEA) keresztül arra, hogy a hazai és a régiós biztosítók egyre erősebben hallassák hangjukat az európai törvényhozásban”- húzta alá Molnos Dániel.