Biztonság Hete 2018 – Kerekasztal-beszélgetés a felelős szórakozásról


Biztonság Hete 2018 – Kerekasztal-beszélgetés a felelős szórakozásról

A Biztonság Hete,- immár országos rendezvénysorozat – keretein belül került sor a „Szórakozz felelősen” témájú kerekasztal-beszélgetésre a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. A beszélgetés során számos partner figyelmeztette a fiatalságot az őket érintő veszélyekre, melyeket saját, személyes történeteiken keresztül mutattak be. A meghívott partnerek között volt Dr. Bérczi László tűzoltó dandártábornok, országos tűzoltósági főfelügyelő, Besenyei Péter műrepülő világbajnok, repülőoktató, Dr. Farkas Ramón, a MABISZ életbiztosítási ágazat vezetője, Benis Dániel a Sziget Fesztivál műszaki és biztonsági vezetője, valamint Takács Ákos, a Redbull Marketing Managere.

A beszélgetést megelőzően Dr. Bérczi László ismertette a biztonságos szórakozás érdekeit szolgáló szabályozásokat, jelzéseket és berendezéseket. Kitért az üzemeltető és szervező kötelezettségeinek fontosságára, valamint tájékoztatott a közlekedési balesetekben megfigyelhető, kiugró időszakos növekedésre is, melyet a csütörtöktől szombatig tartó időszak jelent, feltételezhetően a diszkó balesetek következtében.

A beszélgetés kezdetén a résztvevő partnerek bemutatták munkájuk fontosságát és megosztottak magukról néhány személyes információt, mint például, hogy mi a kedvenc hobbijuk. Besenyei Péter kiemelte, hogy akár hivatásról vagy hobbiról beszélünk, egy biztonságos tevékenység is lehet veszélyes és egy veszélyes tevékenységet is lehet biztonságosan végezni, hiszen minden azon múlik, hogy az ember mekkora alázattal áll hozzá.

Az előadók ismertették, hogy mit jelent számukra a felelős szórakozás, melyet több szempontból fogalmaztak meg. Végül egyöntetűen emelték ki a mértékletesség megtartását, az adott helyen bekövetkezhető veszélyek felmérését illetve a józan gondolkodás fontosságát. „ A veszély mindenkinek más területen jelenik meg, de mindenkinek ugyanazt jelenti” – nyilatkozta Besenyei Péter. „ A balesetek 90%-a megelőzhető lenne, ha mindenki betartaná a szabályokat” – tette hozzá dr. Farkas Ramón.

Az utóbbi 5-8 évben szigorúbb szabályozási rendszer figyelhető meg a rendezvények alkalmával, illetve a rendezvényszervezők is nagyobb odafigyelést tanúsítanak a váratlan, veszélyes helyzetek kezelésekor – ismertette Takács Ákos. „Számos szabályozás van jelen a fesztiválokon a tömeg védelme céljából, azonban egyik sem működik, ha maga a személy nem vigyáz magára. Fontos, hogy felismerjük a helyzetet, ami veszélyt jelenthet számunkra, és ne a tömeg befolyására, hanem saját józan eszünkre hallgassunk” – egészítette ki Benis Dániel.

A kerekasztal beszélgetés során kitértek a követendő elvekre, melyeket az előadók egyenként fogalmaztak meg. Besenyei Péter szavaival élve, fontos, hogy tanuljunk mások hibájából. Véleménye szerint nem lehet mindent szabályokkal leírni, ezért kell a józan gondolkodás, melynek során a határok feszegetése helyett, meg kell tartani egy biztonsági sávot, saját és társaink védelmének érdekében.

Felhívták a figyelmet a technológia okozta veszélyhelyzetekre is, mint például a vezetés közbeni telefonálások és online bejelentkezések, a mobilozás okozta figyelmetlen gyalogos közlekedés vagy éppen a felelőtlen szelfizés és videó kihívások, melyek mindegyike veszélyes trendként jelent meg a mindennapokban. Ezzel ellentétben, számos lehetőség rejlik a technológiában, mellyel még biztonságosabbá tehetik a szórakozást. Egyik ilyen megoldás lehet a személyre szabott fesztivál karszalagok használata, melyek a belépést igazoló jel helyett már tartalmazhatnák a személy egészségügyi információit (pl: vércsoport, étel, gyógyszer allergia, cukorbetegség, stb.) a gyorsabb és eredményesebb segítségnyújtás érdekében – nyilatkozta Benis Dániel.

A kerekasztal beszélgetés zárásaként, felhívták a figyelmet a hamarosan induló „Biztosítsd Be Magad” esettanulmányi versenyre, melyről bővebb információt az alábbi Facebook linken talál: https://www.facebook.com/events/476187142884733/