Már webes felületen is elérhető az e-kárbejelentő!


Már webes felületen is elérhető az e-kárbejelentő!

2019.03.22.

Folytatódik a digitális kárbejelentő fejlesztése, amely jelenleg kategóriájában Magyarország egyik legnépszerűbb applikációjává nőtte ki magát – jelentette be a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) a közleménye.

 

Csütörtök óta webes felületen – így akár a telefon böngészőjével, laptopon vagy asztali számítógépen – is kitölthető a MABISZ digitális kárbejelentője. Az eddig csak androidos, illetve iOS platformon működő alkalmazás mindkét webáruházban kategóriájában eddig is a legnépszerűbbek közé tartozott: január 8-i indulása óta már 173 ezren töltötték le. A biztosítótársaságokhoz ezen a módon elküldött kárbejelentések száma pedig már meghaladja az 1200-at.

 

Februárban, az indulást követő első teljes hónapban 570-en használták kárbejelentésre az alkalmazást, miközben a kötelező gépjármű felelősségbiztosítási piacon résztvevő tizenhárom társasághoz 16027 kárbejelentés érkezett ebben az időszakban. Remélhető, hogy az elkövetkező hónapokban egyre növekszik majd az arány, hiszen a digitális kárbejelentő gyorsabb, kényelmesebb ügyintézést tesz lehetővé, mint a hagyományos, papír alapú, kék-sárga nyomtatvány.

 

Az eddigi tapasztalatok szerint a legtöbben húsz-huszonöt perc, vagy annál rövidebb idő alatt töltik ki mobiltelefonjukon az E-kárbejelentőt. A minél gyorsabb ügyintézést segíti, hogy az ekar.hu oldalon – ahonnan az applikáció közvetlenül letölthető a Google Play-ből illetve az App Store-ból, illetve most már a webes alkalmazás is elindítható innen – már található egy demo változat is. Ezen mindenki stresszmentesen végigmehet a kitöltésen, eljutva így egészen a Beküldés gombig. Éles helyzetben, a mobiltelefonunkra letöltött, vagy a webes felületen kitöltött digitális kárbejelentőt ennek a gombnak a megnyomásával tudjuk beküldeni a rendszerbe, már a baleset helyszínéről elindítva ezzel a kárügyintézés folyamatát. A bejelentést követően a rendszer e-mailben küld egy visszajelzést minden érintettnek, mellékelve a kitöltött pdf formátumú kárbejelentőt és a csatolt képeket. Az E-kárbejelentő alkalmazás segítségével kitöltött kárbejelentést a MABISZ a felelősként megjelölt fél biztosítója részére, – ha vitatott a felelősség, mindkét érintett biztosító részére – megküldi. Érdemes figyelmeztetni arra, hogy ha ezek után a bejelentő felek 72 órán belül nem kapnak visszajelzést az érintett biztosítótól, úgy ennek tényét a biztosító részére haladéktalanul jelezni kell, a bejelentő készülékén elmentett bejelentés hagyományos módon történő továbbításával.

 

A magas letöltésszám ellenére a problémamentes felhasználók aránya továbbra is kilencvenkilenc százalék feletti. Az alkalmazás a telepítés előtt ellenőrzi, hogy a telefonkészülék operációs rendszere képes-e annak futtatására. Amennyiben nem, a telepítést nem végzi el és „Az eszköz nem kompatibilis ezzel a verzióval” üzenet jelenik meg a készüléken. Ez esetben frissíteni kell a telefon operációs rendszerét, ami egyébként is minden felhasználó érdeke, már csak biztonsági okokból is.

 

Egyre több biztosító kezdte már meg a QR kódok kiküldését ügyfeleinek, illetve helyezi el azokat az új szerződések megkötésekor a biztosítási dokumentumokon (pl.: díjigazolás, zöldkártya). A QR-kód egy kétdimenziós vonalkód, amely a szerződő és a biztosított gépjármű legfontosabb adatait tartalmazza egyszerűen beolvasható formában. Célja a kitöltési folyamat meggyorsítása, de persze a kárbejelentés ennek hiányában kézi adatbevitellel is megtehető. A gyorsabb helyszíni kitöltést segíti, hogy az alkalmazás jobb felső sarkában található menüben lehetőség nyílik adataink előzetes beolvasására és elmentésére is (☰ Menü/ 👤 Személyes adatok/ Gépjármű és szerződés adatok/ Új gépjármű/ 📷 Biztosítási QR kód beolvasása).

 

Az alkalmazás és a webes felület jelenleg két, Magyarországon biztosított gépjárművet érintő káresemény bejelentésére használható. Többes baleset esetén párosával lehet kitölteni. A papíralapú, kék-sárga nyomtatványt pedig továbbra is mindenki szabadon választhatja a balesetek bejelentéséhez. Azokban az esetekben, amelyekben az E-kárbejelentő alkalmazás valamilyen okból nem használható (pl. külföldi vagy biztosítatlan gépjármű esetén), továbbra is a hagyományos kék-sárga nyomtatványra lesz szükség. Amennyiben a balesetben érintett másik gépjármű rendszáma ismeretlen, a rendőrségen be kell jelenteni a káreseményt, majd ezt követően a https://mabisz.hu/gepjarmu-karrendezes/ oldalon online lehet megtenni a kárbejelentést. Az alkalmazás egyelőre nem használható casco károk rögzítésére.

 

 

Történelmi csúcson a biztosítási díjbevételek


Történelmi csúcson a biztosítási díjbevételek

2019.03.07.

Az ágazati gyorsjelentés szerint tavaly ezermilliárd forint fölé emelkedtek a biztosítási díjbevételek, ezzel történelmi csúcsot ért el a szektor, jelentette közleményében a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).

 

Tavaly a társaságok gyorsjelentése szerint a MABISZ jelenlegi tagjai összesen 1,042,009,632 ezer forint díjbevételt könyvelhettek el. Ez közel nyolcvan milliárd forinttal haladja meg ugyanezen kör tavalyi eredményeit, ami 8,03 tizedes növekedést jelent. (Az MNB tavalyi, tíz éves jövőképe szerint 8 százalékos éves átlagos bővülés szükséges ahhoz, hogy a piac visszatérjen a válság előtti időszakhoz és elérje a 3 százalékos, GDP arányos penetrációt. Ez 2015-ben 2,5 százalékos volt, ami EU-s összehasonlításban alacsonynak mondható és elmarad a visegrádi országok átlagától is.)

 

A gyorsjelentésekből kitűnik, hogy tovább nyílik az élet és nem életág közötti olló. 2015-ben még az életágból származott a több díjbevétel, azóta megfordult a trend. Az életbiztosítási díjbevételek aránya a következő évben 49,6 százalékos volt, 2017-ben 48,5 százalékra csökkent. A 2018-as, tavalyi adatokból 46,1 százalék olvasható ki. Az összes díjbevételen belül 561,2 millió forint a nem életágból származik, ez több, mint nyolcvan milliárd forinttal haladja meg az életágét. A kötelező gépjármű felelősségbiztosításokból érkező díjbevétel 173,6 milliárd forint volt, ami több, mint 22 milliárddal haladta meg az előző évi szintet.

 

A közölt értékeket még kis mértékben módosíthatják a májusi pontosított mérlegadatok, valamint a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt adatai. A CIG Pannónia csoport vagyonbiztosító leányvállalata idén kilépett a MABISZ-ból (a nagyobb leányvállalat, az életbiztosító eddig sem volt tagja) és nem szolgáltatott adatot a tavalyi évre. 2017-es díjbevétele 8,744 millió forint volt.

 

A Magyar Biztosítók Szövetségének jelenleg 26 tagja van, ebből két-két csoportos tag, a Cardif Biztosító/Cardif Életbiztosító, illetve az Ergo Életbiztosító/Ergo Versicherung fióktelepe. A 26 tagból kettő Magyarországon bejegyzett kölcsönös biztosító egyesület, hat fióktelep, a többi pedig magyarországi székhellyel rendelkező biztosító részvénytársaság. Utóbbiak közül csak a CIG Pannónia csoport két tagja és a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. maradt a szövetség keretein kívül. A közölt adatok a tagság adatai – ezért térhetnek el az MNB statisztikájától, amely viszont nem tartalmazza a fióktelepek eredményeit.